O velkolepé zakončení sobotních historických trhů májových se postaral českokamenický Řád Černých rytířů. Na jižních terasách přichystal ohňovou podívanou. Jedinečné připomínky barokních slavností se zúčastnil také hrabě Maxmilián. V tajemném šeru ožila atmosféra pradávných dob, kdy se křesťanští rytíři utkali s pohanskými mágy. Netradiční ohnivá podívaná sklidila velký úspěch.

Skupina historického šermu Řád Černých rytířů se představí i na Prima dni s Deníkem, a to v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Litoměřicích.

„Pohybujeme se převážně v obdobích gotiky a baroka, ale jsme schopni zabrousit i do vod daleko vzdálenějších, jako například antika,“ uvedl vedoucí skupiny Jan Šulc.

Skupina vznikla v polovině devadesátých let a v současné době vystupuje i v zahraničí, a to nejen u našich nejbližších sousedů, ale například i v Dánsku, Bulharsku, Anglii a Itálii. Skupina čítá okolo pětadvaceti až osmadvaceti členům, z toho je dvanáct dětí ve věku mezi osmi až dvanácti roky.

Vychovávají nástupce

„Jako jedna z mála skupin vychováváme pro své potřeby i dětský potěr, který se účastní našich programů a rozšiřuje tak zajímavým způsobem naši nabídku,“ dodal Šulc.

Řád Černých rytířů je schopen nabídnout zákazníkům jak jednotlivá vystoupení z jednotlivých období, tak komponované pořady. Účastní se a spolupořádají městské slavnosti. Pořádají historické bitvy. Nabízí strážní jednotky i střelecká vystoupení.

Diváka vtáhnou do děje

„Vždy se snažíme vtáhnout diváka do děje, proto je vše ozvučené a mnohdy živě komentované. Lidé, tak vědí, co se před nimi odehrává. Jednoduše řečeno, poznají tak, kdo je zlý a kdo hodný,“ vysvětlil Šulc. A aby byl dojem z vystoupení rytířů dokonalý, používají mnoho rekvizit, třeba husitské pavézy, stany, dobové kuchyně, vybavení tábora, dobové osvětlení i selský – husitský vůz.

Mimo vystoupení na Prima dni s Deníkem bude řád Černých rytířů vystupovat 5. a 6. června na Tolštejnských slavnostech v Jiřetíně pod Jedlovou. „Změnou oproti loňskému roku bude dobové tržiště pod zříceninou hradu Tolštejn, které nahradí igelitové výdobytky moderní doby,“ upřesnil Šulc. Páteční večer Tolštejnských slavností zakončí rytíři ohnivou show