Zdravotní personál akutního příjmu Emergency Masarykovy nemocnice eviduje v těchto dnech nárůst případů zhruba o deset procent. Nejvíce případů zaznamenávají lékaři u starších lidí, kteří nemají dostatečně vytvořený pravidelný pitný režim. Dehydratace organismu je hlavní příčinou náhlého kolapsu. Podle primářky akutního příjmu Emergency Masarykovy nemocnice Jany Bednářové se dá náhlým kolapsům dostatečně včas předejít.

„Lidé by měli pravidelně během dne doplňovat do těla dostatečné množství tekutin, především starší a nemocní lidé by se měli vyvarovat nadměrné fyzické zátěži na přímém slunci, při procházkách městem je vhodné použít přikrývky hlavy a nezdržovat se dlouho v uzavřených prostorách, kde je nedostatek čerstvého vzduchu,“ řekla.

Starší lidé by měli také správně naplánovat cestu hromadnou dopravou po městě, kdy ve špičkách v plných vozech bývá často nedýchatelně. Kolapsy z vydýchaného vzduchu v uzavřeném prostoru evidují po celý rok, natož pak v letním období, kdy zavládne tropické počasí.

„Lidé by v těchto tropických dnech měli minimálně vypít dva a půl litru nealkoholických nápojů i když toto číslo je hodně individuální. Třeba u manuálně pracujících, kteří mají fyzicky namáhavou práci by měl být přísun tekutin daleko vyšší. Měl by se upravit úměrně fyzické aktivitě člověka a teplotě vzduchu,“ doplnila Bednářová.