Někteří turisté vícedenní náročné treky s přespáváním v lese s nadšením přivítají. Jiní ale takovou možnost z různých důvodů nemají nebo nevyhledávají, rádi by ale poznali alespoň jejich nejzajímavější části. V případě přeshraniční trasy Labské pískovce to letos bude možné s certifikovaným průvodcem.

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Klub českých turistů v Krásné Lípě na Děčínsku připravil od května do října hned šest exkurzí. Každý termín nabízí cestu za poznáním nejrůznějších míst na stokilometrové lesní stezce.

„Turisté se na trek vydávat nemusí. Výhodou je, že máme tuto nabídku a mohu jim jednotlivé hezké úseky v rámci exkurzí ukázat, aniž by někde přespávali,“ řekl certifikovaný průvodce a destinační manažer obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Jiří Rak.

Během výletů se zájemcům otevřou pohledy na nádhernou skalní krajinu stolových hor v málo známé levobřežní části Saského Švýcarska, v hlubokých lesích blízko hranice, nedaleko Tisé a Děčínského Sněžníku. Exkurze se letos chystají na neděle 19. května, 16. června, 21. července, sobotu 3. srpna a neděle 15. září a 6. října.

V květnovém termínu zájemci poznají letovisko Gohrisch či Papežův kámen. V červnu se mohou vydat do lesů pod Gohrischem a na stolovou horu Pfaffenstein. Červencový termín nabídne výlet do letoviska Leupoldishain, Spanghornu, Nikolsdorfských stěn, Skalního labyrintu i na vyhlídku Bernhardstein. V srpnu turisté navštíví letovisko Bielatal s vyhlídkami Lampertsstein nebo Spitzer Stein.

Zářijový termín bude patřit lesům pod Sněžníkem na české straně, ale i Grenzplatte nebo skalnímu městu u Ottomühle, v posledním termínu se exkurze vydá do Dolního Žlebu, za vodopádem a roklí Klopotského potoka a také na skalní vyhlídky Zirkelstein a Císařskou korunu. Všechny trasy v rámci exkurzí měří od 10 do 14 kilometrů. Na akce je nutné se předem přihlásit na telefonu 775 552 792.

Trasu ale mohou zdatní turisté poznat i sami. Vícedenní stezka Labské pískovce překračující hranice je výjimečná tím, že vede daleko od lidských obydlí a zahrnuje chatky a bivaky, ve kterých mohou přespávat. Trasa vede státními lesy obou zemí přes více než desítku stolových hor. Stezku vyvíjela několik let německá organizace Sachsenforst ve spolupráci s Lesy ČR a dalšími partnery. Veřejnosti slouží od loňského dubna, přístupná je vždy od dubna do října.

„Žlutě značená cesta vychází z obce Schöna u Labe a vede po levé straně řeky zhruba 100 kilometrů převážně po přírodních stezkách a lesnických cestách v lesích Českosaského Švýcarska. Končí v Bad Schandau opět u řeky. Nabízí hluboký přírodní zážitek s možností přenocovat v lese v trekových chatách nebo bivacích v saské části Labských pískovců,“ popsala mluvčí organizace Kerstin Rödiger.

 Na cestě lidé potkají pět trekových chat s kapacitou 10 až 12 osob a bivaky s ochrannými přístřešky pro postavení pěti stanů pro dvě osoby. Na nocleh ale turisté musí mít trekový lístek. Ten stojí 10 eur na noc v případě chat, bivakování je pak za polovinu „Pokud povolení nemají, může přijít kontrola a návštěvníci zaplatí 20 eur. Na české straně boudy nebudujeme, ubytování nabízíme jen v rámci autokempingu v Ostrově,“ doplnil Jiří Rak. V autokempu mohou lidé kupony zakoupit, seženou je pak i v informačním středisku či na vlakovém nádraží v Bad Schandau.