Nejvíce dlužníky trápí vícenásobné exekuce, tři pětiny z nich jich mají více než tři. Na jednoho předluženého člověka připadá v průměru pět exekucí. Meziročně narostl počet lidí nezvládajících své finanční závazky téměř o desetinu.

Život na vysoké noze, pořizování elektroniky, rozvody, nenadálé výdaje s bydlením nebo snaha pomoci dětem či vnoučatům. To stojí nejčastěji na začátku cesty, na jejímž konci je exekuce. Do ní se v okresu dostalo 18 410 lidí.

„Nezaměstnanost, nízká finanční gramotnost, kdy lidé vytloukají klín klínem. A především ochota půjčovat nebonitním lidem na mikropůjčky, případně půjčky od nebankovních společností,“ vyjmenovává nejčastější příčiny exekucí vedoucí dluhové poradny Oblastní charity v Rumburku Pavla Brodinová. Lidé se často dostávají do dluhů i kvůli nenadále vysokým doplatkům za služby spojené s bydlením.

Podle webu mapyexekuci.cz, který zveřejnil údaje za loňský rok, mělo 44 procent předlužených lidí tři až devět exekučních výměrů. A 14 procent dokonce více než deset. Podle odborníků se tito lidé, většinou vlastní vinou, dostali do neřešitelné finanční situace a nemají šanci z dluhů do konce života vybřednout.

Alarmující je také průměrná výše jistiny. Ta je v okrese Děčín téměř 200 tisíc korun. O další desítky až stovky tisíc mohou dluhy zvýšit nejrůznější poplatky, nejčastěji právě exekutorům.

Pro lidi zasažené exekučními výměry je jistou šancí oddlužení. To má ale své podmínky. Kromě jiného musí pracovat a během pěti let splatit alespoň třicet procent svých dluhů. A to je pro mnoho lidí majících velké závazky problém.

„Často jim exekuce vyhovují a nechtějí oddlužení, při kterém by museli měsíčně odevzdávat více peněz v exekuci. Navíc často padá argument, že na dávky jim sáhnout nemohou,“ přidává další postřeh Pavla Brodinová.

Pokud tito lidé pobírají dávky v hmotné nouzi, které jsou určené pro ty nejchudší, exekutoři na ně nemohou ze zákona sáhnout. Navíc ani nemají možnost zabavit nějaký majetek, protože dlužníci velmi často žádný nemají. Mnozí z těchto lidí následně skončí v šedé ekonomice a vydělávají si načerno.

DOPADY NA ZDRAVÍ

„Je prokázáno, že lidé v dluhové pasti nerealizují svůj plný ekonomický potenciál. To nemluvím o negativních dopadech na jejich fyzické i duševní zdraví a enormní zátěži pro sociální systém. Odhadem až dva miliony exekucemi paralizovaných Čechů – započteme-li i rodinné příslušníky – není to, co by Česká republika potřebovala,” uvádí ekonom z University of New York in Prague Tanweer Ali.

Negativní dopad mají exekuce ale i na zaměstnavatele, třeba městské úřady. „Je s tím spojena poměrně náročná administrativa. Musíme hlídat jednotlivé exekuce, abychom včas uplatnili ty přednostní. To jsou třeba dluhy na pojistném,“ popisuje problémy z druhé strany starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

NELICHOTIVÝ PRIMÁT

Právě Krásná Lípa patří na Děčínsku a Šluknovsku k obcím s největším podílem lidí v exekuci. Podle mapy exekucí v tomto městě nezvládá své dluhy 668 lidí, tedy 22,88 procenta obyvatel starších patnácti let.

Vysoký počet exekucí trápí celý Ústecký kraj, který drží nelichotivý primát mezi všemi 14 regiony v ČR. Prvenství mezi všemi okresy republiky drží Ústí nad Labem, kde má alespoň jednu exekuci 21,85 procenta lidí starších 15 let. Druhý v republice je okres Most, Chomutov je čtvrtý.