Za mřížemi není poprvé. „Jo, je to už poněkolikáté,“ dodal s tím, že pracuje rád. Má to totiž své výhody. „Baví mě to a i ostatní spoluvězni jsou spokojeni s tím, že mohou chodit za prací. Je to pořád lepší než být někde na baráku,“ svěřil se.

A právě práce odsouzených nebo charitativní projekty, na kterých se podílejí, byly hlavními tématy schůzky ředitelů pěti věznic z Ústeckého kraje, která se odehrála na půdě věznice v Bělušicích. Podle mluvčí Vězeňské služby ČR Petry Kučerové pracuje šedesát procent odsouzených. Podílejí se buď na výrobě různého zboží v nápravném zařízení i mimo věznici, nebo na spolupráci s obcemi a městy v kraji.

Kvůli padajícím kamenům je uzavřená silnice z České Kamenice do Kytlic
Silnice na Mlýny už je průjezdná. Pádem hrozící kameny jsou pryč

Pomoc vězňů obcím a městům úspěšně běží delší dobu a stává se tak trochu samozřejmostí. Určitou novinkou se stala charita. V posledních letech se totiž odsouzení zapojují ve stále větší míře do projektů, které pomáhají. Ty podle slov ředitele teplické věznice Petra Blažka pro mnohé představují prožitek, který třeba za celý život nikdy nepoznali.

„Lidé ve výkonu trestu jsou zvyklí hlavně po celý život jen brát a my jim teď díky různým charitativním aktivitám umožňujeme emotivní a dosud třeba i neznámý prožitek z toho, že někoho obdarují,“ řekl Blažek.

Pomoc nemocným i na stavbách

Ve věznici v Teplicích jsou umístěny i ženy. Ty se například zapojily do výroby obvazů pro malomocné, které putovaly jako pomoc do třetího světa. Odsouzení z litoměřické věznice zase pomáhali opravovat hrad Kalich, památkovou zónu v Úštěku či městské opevnění v Terezíně.

Alexandr Vidlák, ředitel všehrdské věznice, kde je i oddělení pro mladistvé, připomenul, že zdejší odsouzení se zapojili do akce Ukliďme Česko! „V Droužkovicích pomohli s likvidací černých skládek nebo zrevitalizovali dětské hřiště přímo ve Všehrdech,“ podotkl. Muži ve výkonu trestu se paradoxně podíleli i na opravě budovy Okresního soudu v Chomutově, kde řada z nich měla tu „čest“ vyslechnout si rozsudek.

Martin Lána.
Martin Lána: Technologie zasahují do našich životů, jsou všude kolem nás

Odsouzení z Bělušic nedávno vyrobili a darovali dětskému kojeneckému ústavu 130 plyšových hraček, za které by se nemusela stydět ani profesionální manufaktura. Část produkce obdržel také Dětský domov v Mostě. „Tato činnost viditelně přispěla ke změně stereotypu v chování vězňů, změně každodenních rituálů a nálady a vedla k pocitu, že dělají něco užitečného,“ uvedl ředitel Věznice Bělušice Roman Mišák s tím, že práce na podobných projektech budou pokračovat.

Pozadu nezůstává ani věznice z Nového Sedla u Žatce. Odtud pocházejí i drobné upomínkové předměty na žateckou Dočesnou nebo čtyři dřevěné stánky v Žatci na náměstí, stejně jako dřevěné lavice v čeradické kapli, které se budou uvádět do provozu na konci června.

Radary ve Studánce u Varnsdorfu.
Spor o radary ve Varnsdorfu rozetne soud