Stovky tak zvaných „zámků lásky" již za několik dní zmizí z Tyršova mostu 
v Děčíně. Začne totiž plánovaná oprava jeho zábradlí. Lidé tak mají posledních pět dní na to, aby zámky sundali. Vyzval je k tomu děčínský magistrát.  Problém je, že řada lidí už od nich nemá klíčky.

Zámky musí 
z mostu pryč

Zámky všech různých velikostí visí na zábradlí na Tyršově mostě. Někteří lidé je zavrhují jako povrchnost nebo ničení mostů, další je považují za symbol lásky.

Ti druzí, kteří si na most svůj zámek dali, si jej nyní mohou sundat. Dříve, než v úterý přijde stavební firma, odřeže je a vyhodí.

„Samozřejmě sundáme a po opravě vrátíme zpátky. Svou lásku si nenecháme vzít," napsala na Facebooku Děčínského deníku Eva Roušalová.

Podobně je na tom také Gabriela Elis. „Jsem realista. Přesně jsem věděla, že na to dojde. Kupovala jsem zámek 
s vícero klíči. Jeden je v hrníčku," napsala do ankety Děčínského deníku.

Většina lidí ale nemá jak zámek sundat. Po jeho přidělání na most totiž podle tradice hodili klíčky do řeky. Právě proto, aby jej nemohli již nikdy sundat.  Přesto by se ale mohly zámky brzy po opravě na most vrátit. Řada lidí, která kvůli rekonstrukci o svůj zámek přijde, chce na most dát nový symbol své lásky.

„My klíče nemáme, jsou 
v Labi. Ale dáme nový," plánuje návrat svého zámku lásky na Tyršův most Markéta Běhounková.

Podobné nadšení jako zamilovaní ale nesdílejí památkáři. V některých městech dokonce začali zámky odstřihávat, případně i rozdávat pokuty. Zámky totiž mohou poškodit nejen historické mosty, ale i ty novější, ocelové. Zámečky totiž mohou odírat barvu na ocelové konstrukci a tím tak přispět k jejímu rezivění. Takový postup zvolili například v Přerově, který je partnerským městem Děčína.

Rekonstrukce 
bude rozsáhlá

Oprava Tyršova mostu bude poměrně rozsáhlá.

„Během opravy dojde k demontáži jednotlivých prvků zábradlí, manžet a spojovacích prvků. Zábradlí dostane novou protikorozní ochranu 
a vyměněna bude kompletně jeho výplň," popisuje mluvčí města Markéta Lakomá.

Tříměsíční rekonstrukce zábradlí ale zkomplikuje život také cyklistům. Ti v současné době využívají jeden z chodníků jako cyklostezku a chodcům je na tento chodník vstup zakázán. To se ale od úterý změní.

Chodník blíže směrem 
k Přípeři totiž bude kvůli uzavření chodníku blíže k zámku sloužit chodcům. Ti by se neměli jak jinak dostat na druhou stranu Labe.

„Provoz bude upraven dopravním značením," dodává Lakomá.