Oprava dřevěné rozhledny byla poměrně náročná, protože uhnily trámy přímo pod vyhlídkovou plošinou. „Museli jsme ji proto sundat jeřábem, poškozené vodorovné prvky vyměnit a znovu ji nahoru jeřábem vrátit. Je tam také nové opláštění, na které přijde ještě nový nátěr,“ popsal rekonstrukci největšího merboltického turistického lákadla starosta Pavel Pažout. Obec rekonstrukci platila ze dvou třetin ze svého a na třetinu získala dotaci. Při opravě nechala nahradit původní smrkové prvky modřínovými. Od těch si slibuje, že vydrží výrazně déle.

Oprava ale nakonec byla rozsáhlejší, než Merboltice původně počítaly. Vandalové totiž poničili části konstrukce, která po sejmutí ležela u paty rozhledny. Nejvíce to odneslo zábradlí, které zmizelo. Obec ho muselo nechat vyrobit na míru znovu. Pro turisty by se mělo vyhlídkové místo znovu otevřít v průběhu října, slavnostní otevření pak Merboltice naplánovaly na 26. října.

„Pokud je krásné počasí, tak k rozhledně vede z Javorské procesí lidí. Dokonce i letos, kdy byla rozhledna zavřená,“ přiblížil starosta Pavel Pažout oblíbenost rozhledny.

Již třetí vyhlídka

Současná rozhledna je už třetí vyhlídkovou věží, která na Strážném vrchu stojí. Jako první vznikla před sto lety dřevěná rozhledna, která vydržela přibližně stejně dlouho jako ta stávající, než ji postihly stejné problémy.

Místo dřeva se tak místní rozhodli využít jako materiál kámen, který se osvědčil mnohem více. Ale ani ten není nezničitelný, jak se ukázalo během 40 let vlády komunistů a také tato věž šla k zemi. Až v roce 2006 se zde mohli turisté znovu pokochat dalekým výhledem, když obec nechala postavit rozhlednu novou.

V podobné situaci jako Merboltičtí je také správa národního parku, která se kromě jiného stará také o vyhlídkový altán na Mariině vyhlídce nedaleko Jetřichovic. Ten je zavřený od loňského podzimu.

Na problémy s altánem přišli strážci při prohlídce vyhlídek po skončené turistické sezoně. „Při jedné z takových rutinních prohlídek zjistili naši strážci, že je potřeba vyměnit prkna,“ řekl mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

Do altánu na vyhlídce, na kterou ročně zavítá podle odhadů správy parku okolo 100 tisíc lidí, proto vyslali člověka, který měl prkna vyměnit. Jenže při kontrole zjistili, že stav vyhlídkové chatky je mnohem horší. Kompletně uhnilé totiž byly také základní trámy. Rekonstrukci to zkomplikovalo.

„Momentálně zpracováváme projektovou dokumentaci. Opravu a znovuotevření altánu máme v plánu příští rok,“ doplnil Salov. S opravami se nedá začít dříve než na jaře, přes zimu totiž klimatické podmínky v národním parku nedovolují pouštět se do žádné větší údržby, vše totiž bývá pod sněhem.