Až do úterního odpoledne bylo možné podávat kandidátky k říjnovým komunálním volbám. Už nyní je tak jasné, že většina starostů velkých měst Děčínska znovu půjde do volebního boje a bude se ucházet o další mandát.

Například starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček byl před čtyřmi lety jedničkou kandidátky ANO a letos tomu bude stejně.

„Pokud uspějeme, tak bychom rádi dodělali náměstí nebo parkoviště na sídlištích,“ řekl k výhledu do dalších let Horáček, který chce dokončit práci započatou v tomto volebním období, kdy Varnsdorf získal přibližně 150 milionů z nejrůznějších dotací. „Občas mě něco naštve, ale nenechal jsem se otrávit,“ poznamenal Stanislav Horáček.

Obhajovat post starosty bude také Jan Kolář z Krásné Lípy. Sdružení, za které kandidoval v minulých komunálních volbách, získalo v zastupitelstvu jasnou většinu. Jím vedená komunální kandidátka v Krásné Lípě se letos bude jmenovat Sdružení 2018.

„Rádi bychom většinu obhájili. Myslíme si, že se nám dlouhodobě daří dobře spravovat město,“ uvedl Kolář s tím, že spousta projektů je rozdělaná, například vznik muzea nebo stavba rozhledny na Vápence. I to je jeden z důvodů, proč jde do dalšího volebního klání.

„NEJSME HOTOVÍ“

Potvrdit stávající vedení města budou moci voliči i ve Šluknově. Jeho starostka Eva Džumanová má za sebou v čele města už dvě volební období a v říjnu bude usilovat o třetí mandát po sobě.

„Spousta věcí se sice už povedla, ale pořád nejsme hotoví. V tomto období jsme zvládli náměstí, pokračovat chceme třeba s opravou kulturního domu,“ vyjmenovala starostka Eva Džumanová, která znovu půjde do voleb v barvách Starostů a nezávislých.

Zvolit do zastupitelstva stávajícího starostu budou moci i v Benešově nad Ploučnicí. „Budeme usilovat o obhajobu výsledku z roku 2014,“ řekl Filip Ušák.

Před čtyřmi lety stál Ušák stejně jako letos v čele kandidátky Koalice PRO Benešov. Při minulých volbách získalo toto sdružení nezávislých kandidátů téměř 35 procent hlasů. Ušák se tak stal nejmladším starostou města v Česku, bylo mu pouhých 25 let.

Podle informací Deníku by do voleb měli jít z prvních míst také starosta Rumburka Jaroslav Sykáček, starosta Jílového Miroslav Kalvas nebo starostka České Kamenice Hana Štejnarová.

Zcela opačnou cestou se naopak vydala děčínská primátorka Marie Blažková. Jak už Deník dříve informoval, primátorský post v komunálních volbách obhajovat nebude.

„Práce pro město mě baví, je to výzva. Na druhou stranu člověk zvažuje, co mu to bere. Bere mu to třeba i čas pro sebe samotného. Říkala jsem si také, že by si to měli zkusit i jiní. Svou roli při mém zvažování hrálo také zdraví. Nakonec jsem se po zvážení všech argumentů rozhodla, že nebudu znovu kandidovat a zcela z politiky odejdu,“ řekla Deníku Blažková, které vadilo i politikaření.

Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října. Více než 100 tisíc voličů v okrese Děčín bude vybírat u více než 150 komisí 524 zastupitelů, kteří budou své obce řídit do roku 2022.