Dvanáct nových policistů by mělo v průběhu letošního roku posílit řady policistů na Děčínsku. Celkem jich zde slouží více než čtyři stovky. Vedení děčínské policie chce posílit nejen specialisty, ale především hlídkovou službu přímo v ulicích Děčína.

Velkou posilu získají také drogoví specialisté. Policie tak chce zareagovat na značný růst drogových deliktů spáchaných na Děčínsku. Specialistů je totiž v současné době málo.

„Drogovou problematikou se zaobírá na okrese Děčín 
pět specialistů. Nově by měli přibýt další dva policisté. 
S největší pravděpodobností se nebude jednat o zcela nové policisty, ale i o stávající příslušníky, které přeřadíme na drogovou problematiku," říká zástupce ředitelky děčínského územního odboru policie Daniel Plechatý s tím, že drogám se věnují i policisté mající na starosti vyšetřování majetkové trestní činnosti.

Noví drogoví specialisté by se měli zaměřit na oblast, ve které jsou s drogami největší problémy. V roce 2013 se na Děčínsku stalo 50 drogových deliktů, o 20 více než předloni.

Více policistů by pak mělo posílit hlídkovou službu v samotném Děčíně. Podle policie je totiž situace s vývojem kriminality výrazně horší v jižní části okresu Děčín, kde počet trestních činů stoupá.

Za posledních dvanáct měsíců totiž na Děčínsku přibylo více než tři sta ohlášených trestných činů.
Policisté jich loni řešili 
v jižní části okresu Děčín 2 
555, což je nejhorší statistika za poslední tři roky. Oproti tomu na Šluknovsku, kterým před několika lety zmítaly kvůli kriminalitě nepokoje, počet trestných činů poslední tři roky klesá.

I kvůli nárůstu kriminality jsou policisté navíc vítanou posilou. Počet nově přijatých policistů, pro které jsou již vytvořena tabulková místa v policejní systematizaci, odpovídá přibližně polovině malého venkovského obvodního oddělení.

„V porovnání s minulými dobami je to velmi kladná záležitost a určitě to bude znát, každý policajt pohybující se
v ulicích je znát. Když to spočítám, tak je to dvě stě hodin na každého takového policistu, 
u deseti policistů jsou to již dva tisíce hodin služby," říká Daniel Plechatý.

Noví policisté ale nebudou vidět v ulicích hned po přijetí k policii. Musí totiž nejprve absolvovat základní policejní kurzy.

„To samozřejmě chvíli potrvá, k dispozici tak budou až v průběhu příštího roku," dodává Plechatý.

Nové posily tak mají pomoci s naplňováním priorit, které si policie předsevzala. Pro letošní rok se chce zaměřit především na odhalování výrobců a distributorů drog, krádeže automobilů nebo prevenci.
Důraz chce klást i na zajišťování výnosů získaných pácháním trestných činů nebo na zajišťování a vyhodnocování stop.