Příští rok v létě by mohla děčínská sportovní hala v Maroldově ulici mít novou klimatizaci. Současná vzduchotechnika totiž nemá šanci zvládnout nápor větších akcí, kdy se uvnitř sportovního stánku během dne prostřídá několik tisíc lidí. Objekt by nově mohly odvětrávat dvě jednotky.

Jednání města urychlily i události z minulého týdne, kdy v hale při taneční soutěži zkolabovala řada tanečnic. Příští týden se proto vedení Děčína sejde s firmou, která pro něj už zpracovala posudek stávající nevyhovující vzduchotechniky ve sportovní hale. Pokud bude její nabídka na zpracování projektové dokumentace přijatelná, mohla by ji rada zadat napřímo. V opačném případě na jejího zpracovatele vyhlásí výběrové řízení.

„Pokud vše půjde dobře, mohli bychom s rekonstrukcí začít po příští basketbalové sezóně. Tedy přibližně za rok touto dobou,“ řekl náměstek primátora Děčína Jiří Anděl.

O problémech se vzduchem, které Armex Sportcentrum trápí především v teplejších měsících, se ví už několik let. Své zažívají především basketbaloví fanoušci v závěrečných bojích play-off. Tedy na konci dubna a v květnu. Město si proto před rokem a půl nechalo udělat posudek. A ten nedopadl vůbec dobře.

„Oslovili jsme odborníky a ti se zděsili. Vzduchotechnika nemohla z fyzikálních důvodů od samého počátku fungovat. Celý systém je poddimenzovaný, při případném upgradu z něj nepůjde vůbec nic použít,“ vysvětlil Anděl.

Posudkáři proto zpracovali studii, která počítá se dvěma novými klimatizačními jednotkami včetně nových rozvodů vzduchu. Bylo nutné řešit také statiku haly, protože klimatizační jednotky jsou natolik těžké, že existovaly pochybnosti, zda je stávající stavba udrží.

O problémech se špatným větráním v Maroldovce se začalo znovu mluvit před týdnem. Tehdy zde při taneční soutěži zkolabovala řada mladých tanečnic. U haly zasahovaly tři sanitky záchranky, další sanitky poslala zdravotnická dopravní služba.

„Zdravotní problémy, především dušnost a kolapsy z horka, mělo celkem sedmnáct lidí, z toho pět ošetřila děčínská městská policie. Dalších šest pacientů jsme ošetřili na místě a šest jsme převezli na internu, chirurgii a dětské oddělení děčínské nemocnice,“ uvedl po velkém zásahu mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Kromě zdravotníků ošetřili další lidi přímo v hale i jejich doprovod a trenéři. Po hromadném kolapsu dívek pořadatelé soutěž přerušili, vyklidili halu a nechali ji vyvětrat.

Osud dalšího ročníku oblíbené dvoudenní soutěže Dance Děčín, které se jen první den zúčastnilo přes 1400 tanečníků z celé republiky, je zatím nejasný. Pokud by se nepodařilo vzduchotechniku včas vyměnit, ve sportovní hale by se příští rok podle ředitelky děčínského domu dětí a mládeže, který byl pořadatelem závodů, nekonal.

„Další možností je uspořádat soutěž na zimním stadionu, tam jsou ale velké problémy s akustikou. Konat by se tam tak mohla pouze tehdy, pokud bude po rekonstrukci střecha a pod stropem budou akustické polštáře,“ vysvětlila Světluše Hochwalderová.