O zisku prestižního titulu rozhodovala odborná porota, která ocenila nejen rozvoj Lipové, ale také společenský život v obci. „Jsme strašně šťastní, máme obrovskou radost. Je to velké poděkování a ocenění za práci spousty lidí, kteří posouvají obec dál. Je to pro nás velká čest i závazek,“ reagoval starosta Lipové Pavel Svoboda, který by byl rád, pokud by se podařilo zabodovat i v celostátním kole.

„Jsme si vědomi toho, že severní Čechy mají oproti jižním Čechám nebo jižní Moravě trochu deficit. Ale nevzdáváme to,“ dodal Svoboda. Podle jeho názoru může být ocenění i velkým pomocníkem při budování pozitivního vnímání celého regionu. Jestli se povede Lipovským uspět i na celostátní úrovni, bude jasné po vyhlášení výsledků 14. září v Luhačovicích.

Kytlice jsou Vesnicí roku Ústeckého kraje 2018
FOTO: Kytlice jsou Vesnicí roku Ústeckého kraje 2018!

Pro Lipovou nejde o první úspěch v této soutěži, například loni získala Modrou stuhu za společenský život v obci, v dřívějších letech porotci ocenili i práci s mládeží.

CO VŠECHNO OPRAVILI

V Lipové sídlí v podstávkovém domečku na návsi Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska. Obec jej před časem nechala i s přispěním dotace za více než 16 milionů korun opravit. V objektu se také nachází infocentrum. Obec v nedávné době obnovila zámecký rybník včetně odbahnění a zhotovila kanalizaci s napojením na vilémovskou čističku. Mezi kulturně sportovní život v obci patří především tradiční lipovský jarmark a trh starých řemesel nazvaný Lipovský Dřevák, setkání rodáků, sportovní oddíl kopané a jiné kulturní aktivity.

„Byl jsem tam v sobotu po 21 letech a zámecký park je k nepoznání. Totéž dětský domov, požární nádrž a všude nádherné udržované aleje. Vždycky mě takové změny potěší,“ řekl ludvíkovický starosta Jiří Šturma a svému lipovskému kolegovi k úspěchu poblahopřál.

Zadní Doubice
Jak jsme žili v Československu: Zadní Doubice

Ocenění si představitelé Lipové oficiálně převezmou na slavnostním vyhlášení, které se uskuteční v jejich obci v polovině srpna. S vítězstvím v krajském kole soutěže je spojena také finanční odměna. „Ani jsme nezjišťovali, jaká je odměna, šlo nám především o prestiž. Peníze spojené s vítězstvím půjdou opět do rozvoje obce,“ přiblížil Svoboda.

OBNOVA MAJETKU

Za peníze spojené s dřívějšími úspěchy v soutěži Lipová pořídila například stroj na údržbu zeleně, vybudovala vodovod na hřbitov, novou dlažbu před kostelem nebo stan pro pořádání velkých akcí. Plánuje také udělat nové veřejné osvětlení. Z Ústeckého kraje se do soutěže letos přihlásilo 21 obcí ze všech sedmi okresů. Lipová za sebou nechala například Blatno z Chomutovska, Blšany z Lounska nebo Mšené-lázně z Litoměřicka. Dohromady se v celé republice zapojilo více než 200 vesnic.

Ilustrační snímek.
Na severu Čech panovaly tropy