Nehtová modelace a manikůra jsou oblíbené, přesto občas zákaznicemi proklínané procedury. To, že bolest, odlepování materiálu a lámání umělých nehtů není rozhodně v pořádku, nám vysvětlila Vendula Vlčková, majitelka studia Vendy s mnohaletou praxí.

Proč je v době, kdy na internetu je možné sehnat prakticky jakýkoliv materiál, vhodné navštěvovat profesionální salón?
Právě pro tu profesionalitu. To, že si koupíte třeba i kvalitní materiál vám nezaručí, že ho dobře zpracujete. Jako neprofesionál se nedostanete k informacím, které je nutné znát a doplňovat. Špičkoví výrobci materiálů také často podmiňují odběr materiálu  živnostenským oprávněním. A navíc: návštěva salonu by měla být také relaxace, možnost vypnout a nechat se opečovávat.

Překvapivým faktem je, že se tento obor neustále rozvíjí. Jaké jsou poslední novinky?
Mně osobně přijde v posledním roce jako naprostá bomba nová technika v ošetření přírodních nehtů : CND – Shellac. Je to v podstatě permanentní lakování přírodních nehtů, které vydrží 14 dní a nehty i zpevní. Pro zákaznice, které chtějí udržet krásné nehty a nestojí o modeláž, je to ideální řešení.

Tato metoda je hypoalergenní, žádné přebrušování a narušování nehtové ploténky. Odházíte s dokonale tvrdým lakem a odpadá dlouhé sušení laku a nebezpečí rýpanců.

Trendem je také úprava nehtů do klasických tvarů, nenápadnost a jemná elegance.

Je pravda, že se některými metodami nehty ničí?
Nehty neničí „špatné metody", ale špatně odvedená práce. Velké škody se dají napáchat bruskou. Nepříjemnosti si dokážou zákaznice přivodit i samy tím, že si násilím strhnou modeláž.
Každá modeláž nehty naruší. Ale pokud je provedená dobře, správným technologickým postupem, o zničených nehtech, by neměla být řeč.

Podle některých zdrojů se množí i některá onemocnění nehtů a nehtového lůžka, která se dříve vyskytovala mnohem méně. Čím to je?
Máte zřejmě na mysli plísně nehtů. Nemůžu říct, že bych se s tím při modeláži setkávala často. Spíš výjimečně. Je to hlavně o pravidelné údržbě nehtů ze strany zákazníka a dodržování hygienických zásad ze strany salonu.

A tím to asi bude! Jako zákazníci bychom si měli dávat pozor, komu se svěřujeme, všímat si detailů. Já mám například kartotéku a v ní i pomůcky, které patří konkrétní zákaznici. Přesto je samozřejmostí desinfekce a jednorázové pomůcky. U pedikůry jsou plísně velmi časté a hygienické požadavky ještě náročnější.

Pokud zákaznici gel nedrží, existují jiné alternativy?
Možností je hodně. Na trhu je velké množství druhů gelů s různými vlastnostmi. Někdy stačí jen změna gelu. Další možnost je aplikace akrylu, nebo akrygelu. Pro toho, kdo modeláž mít nemůže, nebo nechce, je několik možností ošetření přírodních nehtů.
Dokonce si myslím, že nanášet modelovací hmotu na přírodní nehet je nejlepší. Největší zátěž pro nehet je totiž lepidlo, takže pokud se to obejde bez něj, je to lepší.

Pokud tedy člověk zatouží po krásných nehtech, dá se říci, že existuje metoda pro každého?
Myslím,že ano. Jde jen o to, být trpělivá, a pokud něco nesedne napoprvé, zkusit něco jiného.

VYZKOUŠELI JSME ZA VÁS
Vyzkoušela jsem v Děčíně soukromě již několik salónů. Gel mi nikdy nedržel a vrstvy byly tlusté. Na první pohled nevkusné umělé nehty. Nějakou dobu jsem si zkoušela dělat manikúru sama – držela v průměru dva dny. Z preciznosti salónu Vendy jsem byla v šoku. Vlastní pilník, desinfekce a úžasný výsledek . Tenká permanentní francouzská manikůra, kterou nepoznáte od přírodních nehtů. Žádné plastové tipy (všude jinde mi tvrdili, že mé nehty jsou tak nekvalitní, že bez plastu mi žádný materiál držet nebude), žádné otoky kolem nehtových lůžek!

Autor: Iva Zítková