Do akce Ukliďme Česko, ukliďme svět, která letos připadá na sobotu 8. dubna, se zapojí tisíce lidí po celé zemi. Na severu Čech budou dobrovolníci uklízet nepořádek také na Děčínsku, Teplicku či Litoměřicku.

DĚČÍNSKO

Dobrovolníci v Děčíně se sejdou v sobotu ráno u čerpací stanice Tesco, o týden později v sobotu 15. dubna na parkovišti u restaurace Kocanda na Starém Městě, a odtud budou pokračovat podél břehu Labe.

Organizátoři doporučují vzít si pevnou obuv, případně batůžek se svačinou. Pytle na odpadky a univerzální rukavice zajistí Středisko městských služeb. To se postará i o závěrečný odvoz odpadu.

Prohlídka jedné z nejhonosnějších děčínských vil - Labského dvoru v Podmoklech, přilákala desítky návštěvníků.
FOTO: Labský dvůr přilákal desítky lidí, zajímaly se o jeho osud

„V Děčíně jsme s akcí začali před čtyřmi lety, kdy jsme na Facebooku viděli snímek z akce v Německu. Tou dobou Ukliďme Česko nebylo tak rozšířené, tak jsme se sešli a akci jsme uspořádali. Lidé se k ní postupně přidali," uvedl organizátor akce v Děčíně Jan Štefan s tím, že postupně dobrovolníci uklidí jak levý, tak i pravý břeh Labe.

V sobotu 8. dubna se bude uklízet také v Bynově, Kytlicích nebo Benešově nad Ploučnicí, kde se akce koná i v neděli. Tam plánují uklidit břehy řeky Ploučnice, cyklostezku či okolí zříceniny hradu Ostrý ve Františkově nad Ploučnicí.

Akce napříč Děčínskem se na mnoha místech koná v průběhu celého dubna. Ve Šluknově budou uklízet mezi 8. – 17. dubnem, v Krásné Lípě se do akce zapojí až ve čtvrtek 20. dubna.

TEPLICKO

Jarní dobrovolnické úklidy probíhají také na Teplicku. Zapojí se lidé například v Novosedlicích, Proboštově, Hrobu či Modlanech.
„Sejdeme se v neděli a uklidíme část Dolin. Pokud přijde více dobrovolníků, tak uklidíme i jiný kout obce," řekl starosta Novosedlic Radoslav Bartůněk.

V Proboštově budou uklízet děti z tamější základní školy a v Dubí zase dobrovolníci a neziskovky.

„Město se připojí až ke Dni Země. Uklízet budeme začátkem května, kdy je lepší počasí. Loni se do akce zapojilo dvacet šest pracovníků úřadu a udělal se kus práce," řekl starosta Dubí Petr Pípal.

Marcela Růžičková s ředitelem knihovny Ladislavem Zoubkem při vyhlášení Čtenáře roku v děčínské knihovně
Čtenářskou babičkou se stala Marcela Růžičková z Děčína

LITOMĚŘICKO

V hlavní úklidový den se připojilo i město Štětí na Litoměřicku. Dobrovolníci se chystají uklidit naučnou stezku Loupežníka Štětky, cestu k nádraží Hněvice a podél Labe nebo les „Žampich" a „Placák". Úklid na tuto sobotu plánují také v místní části Štětí Radouni.

Zapojit se mohou v sobotu dopoledne i obyvatelé Litoměřic. „Místem volajícím po vyčištění je například okolí cyklostezky za dolním vlakovým nádražím, Nádražní ulice nebo skládka za Penny marketem, případně skládka za krematoriem Richard.

Technické služby města ve spolupráci s odborem životního prostředí následně zajistí odvoz odpadků," uvedla mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

Velikonoční jarmark v Úštěku 2015
Kam na Velikonoce? V Ústeckém kraji je opět z čeho vybírat

„Budeme rádi, pokud se k akci připojí i další obyvatelé města třeba tím, že uklidí lokalitu, ve které žijí nebo pracují," říká koordinátorka projektu Zdravé město Litoměřice Rita Vlčková. Ve čtvrtek a v pátek si je možno vyzvednout pracovní ochranné pomůcky na městském úřadu v Pekařské ulici.

Rekreační oblast u Labe v Roudnici nad Labem mají v plánu v pátek dopoledne uklidit školáci z roudnické Základní školy praktické v Neklanově ulici. Další úklid na území Roudnice je naplánován až na další dubnové víkendy.

NELEGÁLNÍ SKLÁDKYUkliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky, a dokonce na pár místech mimo ni. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Do akce se každý rok zapojuje čím dál tím více lidí. Loni se do úklidů skládek zapojilo 86 tisíc lidí po celé zemi.