Velký Šenov bude zřejmě prvním městem ve Šluknovském výběžku, které vykáže opilce z centra města. K tomuto razantnímu kroku přiměli zdejší radnici dlouhodobé problémy s opilci v samotném centru města, kde se nachází škola, pošta, obchody, městský úřad, ale daleko odsud není ani autobusové či vlakové nádraží. Podle velkošenovského místostarosty Miloše Růžičky se již stalo neúnosné chování některých jedinců, kteří s pivem v ruce sedí na lavičkách přímo před školou, někteří jedinci dokonce své nadměrné holdování alkoholu vyspávali za keřem pod okny školy. Kvůli jejich chování dokonce město zrušilo lavičky před zdejší poštou.

K přijetí obecně závazné vyhlášky, která by zakazovala požívání alkoholických nápojů a omamných látek ve vyhrazených místech města zdejší radnici inspirovala vyhláška, kterou přijali v Ústí nad Labem. „Dříve jsme se podobnou přihlášku vůbec nepokoušeli ani navrhnout, protože ministerstvo je hned rušilo, ale nyní, kdy ta ústecká prošla, máme větší šanci a připravíme ji také,“ uvedl velkošenovský místostarosta. Poslední zastupitelstvo mu dokonce ukládá, že tak musí učinit do konce května.

Martina Menšíková z Velkého Šenova s tím, co radnice chystá plně souhlasí. „To, že se opilci válí před školou mi vadí, opravdu ukázkový výchovný vzor,“ podotkla. Dodala, že i její čtrnáctiletý syn má doma legraci z toho, jak pravidelně se spolužáky sledují opilce při hodinách výtvarné výchovy.
K podobnému kroku se v jiných městech Šluknovského výběžku ovšem zatím nechystají. Buď proto, že se s opilci na veřejnosti nepotýkají, nebo proto, že si, stejně jako v Krásné Lípě, počkají na to jaké s tím ve Velkém Šenově budou mít zkušenosti. „Možná bychom o podobné vyhlášce mohli i uvažovat, bohužel si zatím nedovedu představit, kdo by dohlížel na její vymáhání,“ řekl tajemník Městského úřadu v Krásné Lípě Jan Kolář. Podle něj totiž samotná vyhláška nic nezmůže, pokud nebude nikdo, kdo bude provinilce trestat. Krásná Lípa totiž nemá městskou policii, ale mnohé si slibuje od policie státní. „Zdejší oddělení se do značné míry omladilo, a zatím to vypadá na dobrou spolupráci,“ podotkl.

O problémech Velkého Šenova ví i starosta Mikulášovic Stanislav Hladík. V jeho městě ale zatím nemají potřebu nevhodné chování opilců na veřejnosti řešit vyhláškou. „Neříkám, že se v Mikulášovicích s opilci nesetkáváme, ale zatím to dokážeme řešit domluvou. A to, že někdo vypije jedno pivo na náměstí přeci nebudeme řešit vyhláškou,“ uvedl. Ovšem připustil, že pokud by se měla situace ve městě změnit i oni by o podobné vyhlášce začali uvažovat.

K pozitivnímu řešení otázky pití alkoholu na veřejnosti se zatím nedopracovali ani ve Varnsdorfu. „Opilci ve městě zatím neleží nikde na ulici, ale postávají s pivem u kiosků. Navíc problémy s lidmi pod vlivem alkoholu ve městě hned v samotném zárodku řeší naši strážníci,“ řekl varnsdorfský starosta Josef Poláček.