Nový vodovod, chodníky nebo domov pro seniory. I menší města se chystají v dalším volebním období investovat stovky milionů korun. Jak ale jejich starostové přiznávají, bez dotací zůstanou jejich představy jen na papíře.

Jedny z největších plánů mají v Jiříkově na Šluknovsku. Jeho místní část Filipov v posledních letech trápí nedostatek vláhy, při kterém lidem vysychají studny. „Proto bychom chtěli Filipov napojit na vodovod. To je otázka přibližně 80 milionů korun. Je to pro nás priorita. Tento projekt nám už leží v šuplíku,“ řekl starosta Jiříkova Michal Maják, který byl tento týden znovu zvolen do čela města.

Jak ale sám přiznává, tak obrovskou částku si Jiříkov nemůže dovolit zaplatit ze svého rozpočtu. Proto bude jednat se Severočeskou vodárenskou společností, která spravuje většinu vodovodů v Ústeckém kraji. „Žadatelem o dotaci by měla být Severočeská vodárenská. Ale pokud nám dají souhlas, tak přes ministerstvo zemědělství zkusíme požádat i my,“ doplnil Maják.

V desítkách milionů korun se pohybuje také největší chystaná investice v tomto volebním období v České Kamenici, kde se chystají na opravu domova pro seniory. Jeho starší část z 19. století je relativně v pořádku a bude potřebovat vyměnit nanejvýš střechu nebo okna. To část domova pro seniory postavená v dobách socialismu je na tom o poznání hůře.

„Na tuto přístavbu máme statický posudek, který říká, že je na spadnutí. Takže nás čeká její zboření a stavba nové,“ popsal největší současný problém České Kamenice starosta Jan Papajanovský.

Vybudování nové přístavby by odhadem mohlo vyjít na 40 až 50 milionů korun, přitom investiční rozpočet města na celý rok je okolo 30 milionů korun.

Stavbu kompletně nového domova pro seniory Kamenice zavrhla, tu by podle čerstvě zvoleného starosty město neufinancovalo. Proto se chce pustit do postupné obnovy toho stávajícího.

„Ideální by bylo opravu napasovat na nějaké dotace, což nevíme, jestli se to povede. Vzhledem k tomu, že jej opravit musíme, abychom se mohli postarat o naše seniory, budeme si muset vzít v případě neúspěchu žádosti o dotaci,“ řekl Papajanovský.

Kamenice chystá také jednu investici, která může zlepšit lidem trávení volného času. „Chystáme obnovu parku u Mariánské kaple, což je bývalý hřbitov. Je na to již od bývalého vedení připravený kompletní projekt,“ přiblížil Papajanovský. O budoucí podobě parku, kde se chystá i kácení a nová výsadba, se chce město podle starosty bavit s obyvateli na veřejném projednání.

Do oddychových aktivit plánují investovat také v Krásné Lípě. Tam mají připravený například projekt nové rozhledny nebo muzea turistiky. Ale ani jedno se neobejde bez dotací. Lípa totiž může dát do investic ročně jen přibližně šest milionů. Přitom rozhledna by měla vyjít na deset a muzeum na jedenáct milionů.

„Na jaře začneme s opravou sběrného dvora za 16 milionů, z čehož je skoro 10 dotace,“ řekl starosta Jan Kolář. Lípa se chce pustit také do vybudování oddychového areálu u rybníku Cimrák. Tam by mohl vyrůst také skatepark.