Děčín

Hnutí ANO i po čtyřech letech zopakovalo vítězství v děčínských komunálních volbách. Oproti roku 2014 ale výrazně posílilo, když získalo 27,97 % hlasů a devět mandátů. Před čtyřmi lety to bylo o dva mandáty méně. "Chci poděkovat voličům, že ocenili naše čtyřleté působení na radnici tím, že jsme výsledek nejen obhájili, ale i vylepšili. Zavazuje nás to k tomu, abychom v nastoleném trendu pokračovali," řekla dvojka ANO Jiří Anděl s tím, že hnutí nyní čeká vyjednávání o smysluplné koalici.

Druhá skončila Volba pro Děčín se ziskem 14,12 % a čtyř mandátů. Stejný počet zastupitelů má Náš Děčín za 14,02 % hlasů. Po dvou mandátech mají občanští demokraté, komunisté, piráti a Změna pro Děčín. Propadákem byly volby pro sociální demokracii, která v Děčíně získala jediný mandát, stejně jako SPD. Mimo zastupitelstvo tak z desítky kandidátek zůstali jen Severočeši Děčín Pavly Vackové, kteří zůstali těsně pod třemi procenty.

Varnsdorf

Jasným vítězstvím skončily volby ve Varnsdorfu, kde ANO vedené současným starostou Stanislavem Horáčkem získalo 40,15 procenta hlasů a 11 mandátů. To je nadpoloviční většina v zastupitelstvu a ANO tak může příští čtyři roky vládnout v druhém největším městě děčínského okresu samo. Druhá pak skončila s 10,04 % a třemi mandáty Volba pro město Varnsdorf. Velkým propadákem skončily ve Varnsdorfu pro sociální demokracii, jejíž kandidátku vedl bývalý krajský radní Petr Jakubec. ČSSD získala pouze 3,41 % hlasů a zůstala tak pro nadcházející volební obdbobí mimo zastupitelstvo.

Rumburk

Také ve třetím největším městě okresu zvítězilo hnutí ANO, jeho výhra ale nebyla tak jasná. Získalo 19,02 % a pět mandátů. Druhá skončila ODS se čtyřmi mandáty za 16,41 procenta hlasů a třetí Město lidem, které bude mít tři mandáty. Stejný počet získali i sociální demokraté. Ti ale i v Rumburku výrazně ztratili, mají o pět mandátů méně než při předchozích volbách. Po čtyřech letech se do rumburského zastupitelstva vrací někdejší místostarostové Darek Šváb a Alena Winterová, kteří šli do voleb v barvách Rumburáků.cz.

Menší města

Další poklidné čtyři roky čekají Sdružení 2018 v Krásné Lípě. Kandidátka postavená okolo starosty Jana Koláře a senátora Zbyňka Linharta všechny své soupeře jednoznačně převálcovala a získala 67,59 procenta hlasů. V zastupitelstvu, které má 21 členů, bude mít Sdružení 2018 patnáct svých lidí. Jasné vítězství si připsali také Občané Jílového v čele se starostou Miroslavem Kalvasem, kterým svůj hlas dalo 36,28 % voličů. V zastupitelstvu budou mít osm mandátů, k většině potřebují získat partnera, který má alespoň tři hlasy. Také ve Šluknově zvítězila kandidátka vedená současnou starostkou Evou Džumanovou. Starostové a nezávislí získali ve Šluknově 38,69 procenta a sedm mandátů z patnácti. Většina jim tak jen těsně unikla. Pyrhovo vítězství si připsal starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák. Jeho Koalice pro Benešov sice zvítězila, ale zbývající subjekty již před volbami deklarovaly, že s ním v dalším období spolupracovat nebudou.

Volební účast

Přímo snovou volební účast měly především v menších vesnicích. První příčku tentokrát musela Doubice, kam dorazilo hlasovat necelých 70 procent voličů, přepustit Bynovci. Tam si cestu k volebním urnám našlo 79,69 procenta voličů. Volební účast nad 70 procenty měly ještě například ve Veselém, v Merbolticích nebo Františkově nad Ploučnicí. Naopak nejnižší volební účast byla ve velkých městech. Nejméně lidí dorazilo k volbám v Děčíně - 34,65 %. I to je ale o více než čtyři procentní body více než v roce 2014. Jen nepatrně byla volební účast vyšší ve Varnsdorfu nebo v Jílovém. V celém okrese Děčín dorazilo volit 41,09 procenta voličů.