Nejčastějšími uživateli pervitinu se stávají lidé ve věkové skupině sedmnáct až dvacet let. Upozornil na to děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

„Nelze zevšeobecňovat až tak, že by mladiství v tomto věku byli jedinými uživateli drog na Děčínsku. Najdou se samozřejmě „feťáci“, kterým je šestnáct i třicet pět. Ale tahle věková kategorie teď převládá,“ doplnil Cvik.

Za poslední rok se podle jeho informací naštěstí na Děčínsku nezvýšil počet uživatelů drog, ale na druhou stranu ani nesnížil. Mezi drogami, které se berou nejčastěji, jednoznačně převládá marihuana a pervitin. Užívání heroinu je na ústupu.

„Lidé přešli z heroinu na pervitin, protože je to mnohem levnější. Extáze se na Děčínsku nevyrábí a i proto tu není příliš rozšířená. Kokain se tu nevyskytuje vůbec,“ zhodnotil současnou situaci Ladislav Cvik.

Policie loni měla úspěch

U marihuany došlo sice loni k nárůstu užívání a výroby, ale policii se podařilo zlikvidovat několik velkých pěstíren, ve kterých se tato droga vyráběla. Kriminalisté také zadrželi pětici mužů, kteří vyráběli pervitin a byli jeho hlavními distributory v Děčíně. Při domovních prohlídkách objevili tři laboratoře na výrobu pervitinu. Dva výrobci jsou ve vazbě.

„Pachatelé pervitin vyráběli z volně dostupných léků modafenu a nurofenu. Sami je nenakupovali, zájemce o drogu si je musel obstarat,“ popsal činnost pětice Ladislav Cvik. Dodal, že policisté celou akci proti výrobcům drog intenzivně připravovali půl roku.

„Vítáme, že od března se sníží dostupnost léků, které obsahují pseudoefedrin. Zatím není pro narkomany problém si obejít několik lékáren a suroviny pro výrobu pervitinu nakoupit,“ poznamenal Cvik.

Samotné užívání drog není trestné. Jejich výroba a přechovávání však ano. Podle Cvika se nejedná o trestnou činnost, kterou by někdo oznamoval. Veškerá práce při vyhledávání výrobců spočívá na policii. Ta případy posuzuje podle jejich společenské nebezpečnosti.

„Musíme při vyšetřování postupovat odspodu, abychom zjistili kdo drogy vyrábí a prodává. Od jednotlivých narkomanů k výrobcům. Ti představují kořeny problému,“ řekl Cvik.

Pro rodiče je tu K-centrum

V Děčíně je narkomanům, kteří potřebují pomoc, k dispozici K-centrum v Teplické ulici.

„V našem zařízení funguje poradna pro rodiče, kteří zjistili, že jejich dítě experimentuje s drogami nebo je trvale užívá. Rodiče mnohdy ale přicházejí zbytečně pozdě,“ posteskla si jeho vedoucí Lucie Plíhalová. Proto se K-centrum snaží podle ní oslovit veřejnost, aby ho rodiče kontaktovali již při prvním podezření. Nabízí také orientační testování na přítomnost drog z moči.

Podle mluvčí K-centra Magdaleny Horké k nim přicházejí hledat pomoc i skutečně závislí na drogách. Nejedná se ovšem o mladistvé, kteří si svůj problém příliš nepřipouštějí. Pro příchozí je připraven potravinový servis a možnost vyprat si oblečení a vykoupat se. K-centrum se snaží u uživatelů drog minimalizovat zdravotní a sociální rizika, aby tyto osoby neohrožovali sebe a společnost.

Odborní pracovníci K-centra zajišťují také osvětu a prevenci. Preventivní programy pro žáky základních a středních škol probíhají v ucelených blocích, tak aby byla mládež dostatečně informovaná o všech rizicích užívání drog.