Se svým vejcem se na nějaký čas museli rozloučit opeřenci nandu pampoví z děčínské zoologické zahrady. Ošetřovatelé jim ho odebrali, protože se báli, aby nedošlo k jeho poškození.
„Už v minulosti se nám stávalo, že do expozice přiletěly vrány, vejce naklovaly a zničily. Abychom tomu předešli, hned po snůšce jsme ho vzali a umístili do chladničky. Nízká teplota pozastaví jeho vývoj,“ vysvětlil zoolog Roman Řehák. V chladničce zůstane vejce v teplotě mezi 7 až 11 stupni. Postupně k němu budou přibývat další snesená vejce. „Odebraná vejce prozatím nahradíme umělými podkladky. Protože u těchto opeřenců se o zahřívání vajec stará vždy samec, počkáme, až budeme mít jistotu, že pevně zasedl na hnízdo a pak mu odebraná vejce opět vrátíme,“ doplnil Řehák.

V současné době chová děčínská zoo dvě samice a jednoho samce nandu pampového. Ve volné přírodě obývají tito opeřenci stepi a savany severovýchodní Brazílie, východní Bolívie a celou Argentinu. V přírodě žijí v malých hejnech. Živí se hlavně listy, semeny a plody. Sezobnou ale také hmyz nebo drobné obratlovce.