Nedostatek kyslíku ve vodě se řeší různě. Například v Duchcově pumpuje město do své rybniční soustavy vodu z Obřího pramene, v Teplicích zase rybáři proudem z čerpadla vodu prokysličují.

„Hladina vody v chovných rybnících Barbora a Plemple klesla více, než je zdrávo. Nechtěli jsme nechat ryby uvařit, tak jsme se domluvili s Palivovým kombinátem, aby nám pustil vodu z Obřího pramenu do naší rybniční soustavy. Běžně touto vodou napájíme městské koupaliště, teď pomáhá rybám,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Efekt se už podle něj dostavil. „Opatření funguje dobře, byť ochlazení a dešti by se asi nikdo nebránil,“ dodal.

Sucho trápí rybáře po celém kraji, na dvou nádržích museli zakázat lovit ryby. Několik dní se nemůže chytat na nádrži Slatina u Libochovic na Litoměřicku a na vodní nádrži Všechlapy u Zabrušan na Teplicku. „Vodní hladina na nádrži Všechlapy poklesla o dva metry a objem vody až o 60 procent,“ sdělil mluvčí rybářského svazu Jan Skalský.

Zákaz rybolovu má vyřešit situaci, kdy jsou ryby kvůli nedostatku kyslíku méně hbité a stahují se na hlubší místa. Toho by podle rybářského svazu mohli využít neféroví lovci.

Ještě hůře na tom jsou některé říčky a potoky. Například Brtnický potok, který protéká Národním parkem České Švýcarsko, vyschnul asi kilometr před soutokem s řekou Křinicí. Pracovníci parku tam přenášeli ryby do úseků, kde se ještě voda drží. Ale ani tam nemají úplně vyhráno, protože v místech, kde je málo vody, se z nich stává snazší kořist pro predátory a některé nenechavce.

Podívejte se na fotografie z horské bystřiny pod hradem Rýzmburk:

„Pokles hladin toků ovlivňuje i nelegální čerpání vod na zalévání zahrad a napouštění bazénů. Pokud v potůčku teče opravdu málo vody a mnozí začnou čerpat, pak pro ryby a vodní živočichy nemusí zbývat ani to málo vody potřebné k přežití,“ zmínil další příčinu složitého přežívání ryb v těchto dnech Jan Skalský.

Kdo si myslí, že živočichové ve velkých řekách se mají jako v ráji, je na velkém omylu. Problémy hlásí kvůli kyslíkovému deficitu rybáři i na Labi. Mezi Roudnicí nad Labem a Českými Kopisty zaznamenali masivní úhyn vodních živočichů, a to především mlžů a plžů.

„Tím se rapidně snížila kvalita vody, následně došlo i k většímu úhynu kaprů, sumců a cejnů a dalších ryb. Zvláště nad zdymadly je ve výsledku situace podobná jako na stojatých nádržích, i zde může docházet k problémům,“ uvedl Skalský.