Zásah vrtulníkem na koupališti, nebezpečí kolapsů a požárů. Další vlna zničujících veder právě drtí Děčínsko.

Jeden bazén. Druhý. Třetí. Čtvrtý. Ani ne třicetiletý muž si užíval na malšovickém koupališti plavání pod vodou. Při jednom ze svých pokusů o přeplavání celého bazénu ale nevyplaval. Pravděpodobně mu totiž selhalo srdce.

Vrtulník dorazil 
za šest minut

„Vytáhli jej z vody a začali 
s masáží srdce. Okamžitě jsme zavolali záchranku a během šesti minut u nás už přistával vrtulník, který muže odvezl do ústecké nemocnice," říká jedna ze zaměstnankyň koupaliště, která si nepřeje uvést své jméno. Redakce jej ale má k dispozici.
Během cesty do nemocnice bylo nutné ani ne třicetiletého muže resuscitovat.

„Muž je ve vážném stavu na anesteziologicko – resuscitačním oddělení nemocnice v Ústí nad  Labem," řekl v pondělí dopoledne Děčínskému deníku mluvčí Krajské zdravotní  a. s. Jiří Vondra.

„Je to pro mě otřesný zážitek. Lidi přeceňují svoje síly," napsal na Facebooku plavčík, který muže vytáhl z vody.

S přicházející vlnou veder varují lékaři právě před přeceňováním sil. Lidé by se měli vyhýbat zvýšené fyzické námaze, nosit čepice nebo šátky na hlavě a nepobývat zbytečně dlouho na přímém slunci. Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří především děti, starší a chronicky nemocní lidé.

Požáry hrozí především v lesích

Současné teplé a suché počasí s vysokými teplotami, které trvá již několik dní, nahrává také požárům. Hasiči již proto vydali varování.
„Při horkém a suchém počasí je nutné, aby občané při pohybu v lese a vůbec v přírodním prostředí dodržovali základní pravidla, která omezí riziko vzniku požárů," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Hasiči už přitom museli jeden lesní požár na Děčínsku řešit. V neděli večer chytla louka a kus lesa na Maxičkách, kam vyrazily nejméně čtyři jednotky hasičů.

V Labských pískovcích je totiž riziko požáru obzvlášť velké.

„Máme tu podloží, které velmi snadno vysychá. Navíc hrabanka v lesích velmi snadno chytá. Tudíž je nebezpečí lesních požárů opravdu vysoké. O zákazu vstupu do lesů 
ale zatím neuvažujeme," říká mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Jeho strážci tradičně využívají vyvýšená místa a hlídají, zda někde ve skalách nehoří.

„Stačí, aby se lidé chovali ohleduplně. To znamená, aby nekouřili nebo nerozdělávali 
v lese oheň. Nebezpečné jsou také skleněné střepy," dodává Salov.

Děčín kropí

Na přicházející vlnu veder reagují také v Děčíně, kde při podobných vedrech zkrápějí silnice vodou.

„Po městě budou jezdit kropící vozy, které budou ochlazovat silnice. Vzhledem k tomu, že podle předpovědi počasí by měly být tropické teploty nejméně do pátku, budou jezdit kropící vozy nejméně do konce tohoto pracovního týdne," uvedla Romana Silvarová z kanceláře děčínského primátora.

Kropící vozy ochlazují nejen silnice, ale vystřikují také vodu do vzduchu a snižují tak nepříjemnou prašnost.

Týden přinese tropická vedra!
Milovníci horka budou tento týden ve svém živlu. Až do konce týdne by totiž podle předpovědi meteorologů měly být tropické dny. To znamená, že nejvyšší denní teplota neklesne pod třicet stupňů Celsia. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by dnes mělo být mezi 28 a 31 stupni, ve středu až 32 stupňů 
a v pátek ještě o stupeň tepleji. 
O víkendu by pak rtuť teploměru měla atakovat hranici 35 stupňů.