Desítky i stovky tisíc korun navíc si vydělali v Rumburku starosta Jaroslav Sykáček a místostarosta Darek Šváb. Od města od roku 2002 dostávali dary ve formě peněz. Jak uvedla severočeská Mladá fronta Dnes zastupitelé v roce 2007 obdarovali Švába částkou 123 960 korun, loni pak 130 350 korun hrubého. Odpovídá to trojnásobku měsíční odměny, na kterou mají jako uvolnění zastupitel ze zákona nárok. Podle usnesení zastupitelstev si takto místostarosta od roku 2002 přišel skoro na půl milionu korun. Starosta Sykáček získal minimálně 220 tisíc korun. Radnice peníze vyplatila nikoliv jako dar, ale jako odměny. Z těch také zaplatila sociální a zdravotní pojištění. Podle MfDnes by obdarovaní, kteří dostali peníze jako dar, měli zaplatit darovací daň, nikoliv daň z příjmu. Ministerstvo financí však ve svém výkladu uvádí, že se tento dar, pokud byl přijatý v souvislosti s výkonem funkce, se posuzuje jako příjem ze závislé činnosti.

Dar posvětilo zastupitelstvo

Jedna ze zastupitelek Bronislava Nedvědová přesto podala trestní oznámení. Případem se zabývá krajská kriminální policie.

„Úkony trestního řízení jsme vůbec zatím zahájili, nicméně kriminalisté záležitost prověřují,“ uvedla mluvčí severočeské policie Jana Matonohová.

Každý dar muselo posvětit zastupitelstvo. Bronislava Nedvědová je jednou z jeho členek a i ona podle mluvčí rumburské radnice Dagmar Žákové pro výplatu peněžního daru zvedla ruku.

„Je podivné, že zastupitelstvo odsouhlasilo dary i jiným členům, ale na ty nikdo trestní oznámení nepodal,“ poznamenal místostarosta Darek Šváb.

Ve městě kolují fámy

Kvůli odměnám, propíraným v médiích kolují v Rumburku nejrůznější fámy. Potvrdil to starosta a senátor Jaroslav Sykáček. „Když jsme s místostarostou čerpali dovolenou a v souvislosti s naší nepřítomností v Rumburku rozšířil po městě někdo pomluvu, že zatkla policie, že jsme ve vazbě a trestně stíháni. Nic z toho se nezakládá na pravdě, je to lež. Nikdo ze stávajících členů vedení rumburské radnice není a nikdy nebyl policií stíhán. Vzhledem k tomu, že došlo k ohrožení vážnosti místostarosty i mojí, jsme nuceni věc řešit právní cestou,“ pohrozil Sykáček.

Vedení radnice tvrdí, že stejným způsobem si přidělují odměny i v jiných městech. To ale není pravda. „Co se týká mé osoby, náměstka primátora nebo některých členů rady města a zastupitelstva, tak vedle zákonného nároku na odměnu, nepamatuji, že by jim byly navrženy či vypláceny nějaké mimořádné odměny či dary ze strany města. Mám na mysli období od roku 2002,“ uvedl děčínský primátor Vladislav Raška. Doplnil, že forma mimořádné odměny jako motivující prvek na magistrátě existuje. Odměny jsou vypláceny zaměstnancům v případě, že pracují či plní úkoly nad rámec svých běžných pracovních povinností.

Dary nedostávají

Ani ve Varnsdorfu nepostupují jako v sousedním Rumburku. „Vyplácení odměn je však podmíněno plněním zadaných úkolů. Uvolnění funkcionáři nedostávají mimo platu žádné další odměny ani ve formě darů,“ uvedl varnsdorfský starosta Josef Poláček.

Deník na záležitost v Rumburku upozornil už před dvěma lety. Tehdy na to poukázali úředníci z radnice, kterým bylo sníženo osobní ohodnocení a o odměnách si mohli nechat jen zdát. „Pořád se mluví, jak se musí škrtit rozpočet, protože je krize a pak se starosta a místostarosta nechají obdarovat takovými částkami. Pokud to není nezákonné, je to v každé případě nemorální a já věřím, že takové představitele si už v Rumburku nezvolíme,“ dodal jeden z úředníků, jenž si z obav o svou práci nepřál zveřejnit jméno.

Kupodivu rumburská radnice pamatovala loni i letos s odměnami na zaměstnance. I když nejprve mluvčí Žáková uvedla, že žádné odměny nedostali, později zaslala „Loni radnice vyplatila celkem na odměnách za rok 1 269 350 korun, letos 162 200 korun,“ spočítala mluvčí.