Není tu bezpečno

Lesní stráň nad domy je ale i nadále nebezpečná. Obyvatelé tří z nich proto museli být evakuováni, další zase museli odvézt pryč svoje auta. Oblast je totiž kvůli hrobě dalších pádů uzavřena. Jak dlouho, není jasné.

„To není poprvé, co se tu zřítily kameny a stromy. Děje se to každou chvíli. Nikdo s tím nic nedělá. To, že znovu hrozí nebezpečí pádu, jsme hlásili už v sobotu. A v neděli to spadlo," postěžoval si jeden z místních obyvatel Vít Spilka.

„Byli se na to podívat policajti, ale řekli nám, že s tím nemohou nic dělat," přidal se další z místních lidí.
Ti se teď zlobí, že jim pády kamenů a stromů komplikují život. V jednom z domů je totiž truhlárna a v místě, kam se zřítil balvan, stojí ubytovna. Majitel má obavy, že kvůli uzavřené oblasti může přijít o kšefty.
„Ta stráň není bezpečná. Jsou na ní uvolněné kameny. Pak stačí třeba nějaká změna počasí, nebo silný vítr – a padá to," řekl na místě jeden z zasahujících dobrovolných hasičů.

Musíte pryč

Děčínský magistrát vyzval 
k opuštění nebezpečné lokality celkem sedmnáct lidí. Odmítlo třináct, včetně Víta Spilky. Čtyři lidé našli  náhradní ubytování u svých příbuzných. Měli ale možnost jít bydlet do děčínského hotelu Pošta. Ten už jednou při evakuaci z Horního Žlebu p

O tom, co se s nebezpečným svahem bude dít dál, se bude jednat v pondělí dopoledne.  Podle mluvčí magistrátu Markéty Lakomé proběhne schůzka. Chybět na ní nebudou zástupci Lesů České republiky a také primátor města František Pelant. Ten se v neděli přijel přímo na místo pádu stromů osobně podívat.
Na prudké stráni nad domy jsou sice záchytná lana, ale svou funkci zjevně neplní.

„Jsou tam dvacet let," upozornil Spilka s tím, že na stráni také chodí lidé – vede tam tudy stezka. Po ní se procházejí například pejskaři, ale podle místních obyvatel se tam jezdí i na terénních kolech.