Na Mikulášovicku přijdou sice lidé ve všední dny od prosince o hodně vlaků, ale České dráhy jim za to nabídnou chuťovku. O víkendech, kdy vlaky budou jezdit, mohou platit eurem.

„Já vůbec nevím co s námi bude. Tady nás kraj chce pořád zrušit, a asi to tak i dopadne, tak netuším, jak to bude a co bude za týden,“ odbyla dotaz, zda jsou připraveni na platby v eurech pokladní na nádraží ve středních Mikulášovicích. Své jméno uvést nechtěla. Naopak její kolegy, výpravčí v Dolních Mikulášovicích, který si také nepřál uvést jméno, uvedl, že tady už jsou na nový způsob placení jízdenek připravení. „Zatím však u nás nikdo eurem neplatil. Tady cizinci stanicí spíš jenom projíždějí, ale když to přijde, nevidím v tom žádný problém. Poklady už přizpůsobené máme,“ řekl. Jiří Černý ze Salmova u Mikulášovic míní, že lidi mají jiné starosti než přemýšlet o tom, zda platit ve vlaku eurem či korunou. „Ale přijde mi to jako blbost. Lidi tady nemají práci ani peníze,“ řekl.

Novinka se prý osvědčila

Mluvčí Petr Šťáhlavský projekt obhajuje. Tvrdí, že novinka už funguje a osvědčila se. „V současné době přecházíme na plošný příjem plateb v eurech. Lidé si mohou jízdenku zaplatit jak v mezinárodní, tak i vnitrostátní přepravě. Praktikovali jsme to zatím na padesáti vybraných nádražích. Na těch malých vůbec ne. Teď už je mohou prodávat nejen ve vlaku, ale i ve stanicích, například v pohraničí,“ sdělil.

Od prosince si tedy cestující koupí jízdenku za eura všude, výjimkou budou nádraží, kde výpravčí obstarává pokladnu. Mluvčí přiznal, že novinka se týká zatím víceméně cizinců. „ Je to pohodlné, nebudou muset myslet na výměnu peněz. Dodal, že přepážky na nádražích budou u pokladen jasně označené. Jaké to bude mít pro dráhy ekonomické dopady nedokázal Šťáhlavský říct, protože systémy, které dnes dráhy už používají jak ve vlaku nebo někteří pokladní ve stanicích, dávno slouží. „Přepočítávání na eura je v nich zabudované, jen spalo,“ vysvětlil mluvčí. Než se ale placení eurem ve vlacích a nádražích všude uchytí, bude to několik týdnů trvat. „Právě probíhá proškolování lidí, aby se především naučili eura rozpoznávat, hlavně jejich ochranné prvky. Bez toho to nemůžeme spustit,“ uvedl Šťáhlavský.

Eury se zatím příliš neplatí

Protože většina cen jízdného a rezervací je stále v korunách, budou dráhy kurz eura muset přepočítávat podle zvlášť vyhlášeného kurzu. „ Kurz mezi korunami a eurem vyhlašuje generální ředitelství a bývá i na webových stránkách Českých drah,“ upozornil mluvčí ČD. Podle něho je postup shodný s platbou eury jako například v supermarketech. „Jen u mezinárodních jízdenek, kde je cena uváděná přímo v eurech, se přepočet nedělá a cestující zaplatí cenu přímo uvedenou na jízdence nebo rezervačním dokladu,“ doplnil své informace. Upozornil, že nejmenším přijímaným „penízem“ bude jedno euro. Eurocenty personál přijímat nebude. Pokladní budou vracet jen v korunách.

Zatím se na dráze eury v našem kraji příliš neplatí. Možnost nyní budou mít nejen zahraniční turisté ve velkých městech, ale také v pohraničí. Potvrdili to na nádražích ve Šluknovském výběžku. Například v Dolní Poustevně jsou na novinku už nachystaní. Pokladní Drahomíra Dunovská tvrdila, že Němci, kteří tady nasedají do vlaku, zatím stále mění eura na koruny. „Ale asi to uvítají. Budou mít cestování komfortnější. Nebudou muset po Poustevně hledat směnárny,“ myslí si pokladní. Programy v počítačích mají už nainstalované. „Na Varnsdorfsku směrem do Liberce to funguje bez problému už dávno,“ tvrdila pokladní s tím, že nové služby se nebojí.