K dalšímu údajnému napadení Romy mělo dojít ve středu v noci ve Šluknově v jedné z místních restaurací.

Podle některých zdrojů přímo ze Šluknova měli útočící Romové požadovat po obsluze restaurace výpalné. A následně se měla strhnout rvačka.
S tím ale zcela nesouhlasí starostka Šluknova.

„Ano, vím, že se něco takového stalo. Podle mých informací ale nešlo o rasový útok, ale o obyčejnou hospodskou rvačku,“ řekla Eva Džumanová.
Podle jejích slov zde několikrát sice museli zasahovat policisté, ale podle ní se o rasový útok nejednalo.

Rvačku potvrdil také mluvčí policie Vojtěch Haňka.

„Ke rvačce skutečně došlo, ale více momentálně říct nemůžeme,“ uvedl.

Většinou jde o fámy

Šluknovský výběžek je v posledních týdnech plný nejrůznějších fám. V průběhu minulého týdne mělo dojít podle informací šířených mezi lidmi k několika brutálním přepadením, znásilněním, a dokonce i k vraždě.

Podle odborníků jsou tyto informace částečně šířené určitými skupinami lidí, které stojí o to, aby atmosféra na Šluknovsku byla co nejbouřlivější. V této souvislosti se nejčastěji mluví o pravicových extremistech.

Dalším, kdo takové fámy šíří, jsou obyvatelé daných měst, kteří mají strach z rostoucí kriminality a snaží se možným přibarvením situace přitáhnout pozornost médií a obyvatel ve zbytku republiky.

Policie se připravuje

Největší dosavadní protesty očekává policie tento týden. To se mají v sobotu sjet příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti.

„V pátek 9. a v sobotu 10. září se ve Varnsdorfu a v Rumburku bude souběžně konat několik shromáždění a pochodů. Informace o chystaných akcích průběžně sbíráme a vyhodnocujeme. Určité obavy panují z řádně oznámeného shromáždění a pochodu členů a příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se koná v sobotu 10. září v Novém Boru a dále pak ve Varnsdorfu a Rumburku,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.
Již během týdne do výběžku dorazili členové antikonfliktního týmu, kteří se snaží situaci monitorovat a zklidňovat. Přesto policie počítá s masivním nasazením.

„Máme přislíbeny i posily z jiných krajů. Na veřejný pořádek tak ve všech dotčených městech budou dohlížet stovky policistů. Kromě pořádkových jednotek jsou do těchto opatření zapojeni i kriminalisté, dopravní policisté, antikonfliktní tým, policisté z obvodních policejních oddělení, cizinecká policie, psovodi a další,“ dodala Hrubešová.

Na příjezdech do měst budou opět kontroly, které budou v přijíždějících vozidlech vyhledávat zbraně a věci, které by mohly jako zbraně posloužit.

Zůstaňte doma

Policie se před demonstracemi obrací také na obyvatele Šluknovského výběžku a žádá je, aby se nezapojovali do eskalace násilí v této oblasti.
„To plodí jen zase další násilí. Současné situace využívají různé extremistické skupiny a hraniční osobnosti, jejichž prioritami jsou zcela jiné cíle než konstruktivní řešení situace,“ říká mluvčí policie Vojtěch Haňka.

Policie žádá především seniory, matky s malými dětmi a děti, aby zvážili svou účast na těchto akcích. Ztěžují pak totiž policistům jejich práci.

„Vtakové situaci je velmi těžké zakročit proti infiltrovaným extremistům, protože policisté nemohou dopustit, aby došlo ke zranění zmíněných účastníků. Ale zároveň nemohou zůstat nečinní vůči porušování zákonů,“ doplnil Haňka.