Zaměstnanci, kteří přišli v neděli do školy, našli vytlučené dveře nebo rozházené papíry, a to nejen ve sborovně. „Naši školu navštívili neznámí hosté, kteří si otevírali dveře do tříd a kabinetů hasicím přístrojem. Ze školy si odnesli věci asi v jedné igelitce, ale způsobili škole velkou škodu. U dveří jednotlivých tříd to vypadalo jak po výbuchu,“ uvedla ředitelka školy Ivana Preyová s tím, že se vedení rozhodlo z technických důvodů školu na dva dny uzavřít. Zároveň poděkovala rodičům, kteří okamžitě nabídli pomoc s opravami.

Neznámí pachatelé poničili dohromady šestnáct dveří takovým způsobem, že je nutné je vyměnit. Že se zatím neznámí lidé rozhodli do školy jít především ničit, je patrné z toho, že ponechali bez povšimnutí poměrně cenné a snadno zpeněžitelné věci, jako jsou třeba počítače nebo jiná elektronika.

Počínáním výtržníků ve škole se zabývá policie. „Nyní probíhá prověřování a byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu poškozování cizí věci,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová s tím, že zatím bližší informace nemůže policie poskytnout.

Nečekané volno dopadlo na rodiče především větších dětí. „Můj kluk byl v pondělí a v úterý u babičky, která jej hlídala,“ řekla Deníku maminka žáka druhého stupně.

Kdy přesně zloději a vandalové do školy vtrhli, zatím není jasné. V pátek odpoledne, kdy ji kantoři opouštěli, bylo vše v pořádku. K nepříjemné návštěvě tak došlo během téměř dvou dnů, kdy ve škole nikdo nebyl.

„Škola není napojená na alarm ani nemá kamerový systém. Doposud se totiž nic takového, že by se někdo vloupal a ničil, nikdy nestalo. A to nejen ve škole, ale v žádné veřejné budově,“ vysvětlil starosta Krásné Lípy Jan Kolář s tím, že v srdci Českého Švýcarska nemají městskou policii a tak nemohou mít ani vlastní kamerový systém. Výjimkou je prostranství před radnicí, které snímá kamera umístěna na městském úřadu.

To by se ale po nepříjemné zkušenosti z víkendu mohlo změnit. „Je na zvážení, zda instalovat zabezpečovací zařízení. Možná budeme diskutovat i o tom, zda nepřidáme i nějakou kameru,“ dodal Kolář. „Digitální oko“ by mohlo pokrývat veřejné prostranství před školou, na zvážení je i monitoring vnitřních prostor budovy.

Podle starosty se čas od času stane, že někdo něco poničí, to se ale radnice snaží rychle opravit, aby to nelákalo další vandaly. Nedávno například děti odpálily dělobuch v mincovníku u veřejných toalet.

„Chceme předcházet syndromu rozbitého okna, kdy po jednom kameni mohou snadno letět další. Stojí to sice nějaké úsilí a peníze, ale vyplácí se to,“ uzavřel starosta Kolář.