Kateřina Krasniqi z Děčína se narodila v Čechách a žije tady celý život. Provdala se ale za cizince, s nímž má i dvě dcery. Sňatkem přijala i jeho muslimskou víru. Ta má kromě jiného i zcela odlišné stravovací návyky. „Pro některé Čechy je to zcela nemyslitelné, ale celá naše rodina nejí vepřové maso ani žádná jídla a výrobky z něj. Jídelníček jsem musela dcerám přizpůsobovat i když navštěvovaly školku,“ řekla Kateřina Krasniqi. Doplnila, že si i sama vždycky ohlídala, co bude ten den k obědu. „Pokud to pro nás nebylo únosné, tak holky v ten den nešly na oběd,“ dodala Kateřina Krasniqi. Podle jejích slov jí vedení školky vyšlo vstříc a pro ně nežádoucí vepřové maso jim vyřadili z jídelníčku.

V mateřských školách čas od času objeví rodiče, kteří mají zvláštní požadavky na úpravu jídla pro své děti. Potvrdila to i ředitelka jílovské mateřské školy Helena Říhová. „Když se někdo takový objeví, vždycky se to snažíme vyřešit. Už jsme tady takový případ měli, ale požadavek rodičů jsme vyřešili. Děti nesměly jíst vepřové maso, a tak jsme jim ho na talíř nedávali. Děti si to umí i samy pohlídat,“ uvedla ředitelka jílovské školky.

V děčínské mateřské škole v Liliové ulici se zatím se zvláštními nároky rodičů na jídelníček svých dětí nesetkali. V současnosti školku navštěvují pouze dva Vietnamci a ti žádné nároky nemají. Naopak. „Těm naše česká kuchyně moc chutná. Chodí si i přidávat,“ řekla vedoucí jídelny Iva Šittichová. Uvedla ale, že se občas setkává s dětmi, kteří mají dietu. Těm pak některá jídla po dohodě s rodiči upraví. „Například maso nahradíme luštěninami. Vždy podle potřeby,“ sdělila vedoucí jídelny.

Úprava jídelníčku není problém

Podle konkrétní situace by se zachovala ředitelka dolnopoustevecké mateřské a základní školy Olgy Víznerová. „Každopádně než bych někomu upravila jídelníček, bych se poradila s lékařem a vedoucí školní jídelny. K požadavku na vyřazení některých pokrmů bych přistupovala individuálně. Rodičům, kteří by vyžadovali vynechat třeba maso, bych asi nejspíš doporučila, aby si děti nosily jídlo do školky z domova. Nebo aby si rodiče raději vyhledali jinou školku,“ uvedla Olga Víznerová. Zatím se setkala pouze s jedním takovým případem, ale v něm hrály důležitou roli zdravotní důvody.

Dolnopousteveckou školu navštěvuje sedm Vietnamců. „Nikdy jsme se ale nesetkali, že by požadovali jiná jídla nebo nějaké stravovací výjimky,“ dodala ředitelka školky Olga Víznerová.

O tom, že by děti měly jíst maso, je přesvědčená dětská lékařka Eva Voděrková z České Kamenice. „Maso obsahuje bílkoviny a ty jsou důležité pro vývoj dítěte a správný růst,“ uvedla lékařka. Doplnila, že pokud děti nejsou zvyklé už z domova jíst některá jídla, tak ani ve školce ho jíst nebudou. „Podle toho, co vím, školky vycházejí rodičům vstříc a snaží se s rodiči ohledně jídelníčku dohodnout,“ dodala Eva Voděrková.