Pouze do 23. listopadu mají politické strany a hnutí čas na to, aby podaly kandidátky do opakovaných obecních voleb ve Hřensku. Ty nařídil opakovat rozsudkem krajský soud a následně byly vyhlášeny na 28. ledna.

Podle informací Deníku se do voleb chystá šest politických uskupení. Ta, která nefigurují na seznamu registrovaných politických stran a hnutí, musí pro možnost kandidování sehnat potřebný počet podpisů.

„Pod kandidátní listinu musí připojit petici s podpisy nezávislí kandidáti a sdružení nezávislých kandidátů. Jednotliví kandidáti musí shromáždit nejméně dvanáct podpisů, sdružení pak o pět podpisů více,” vysvětluje vedoucí registračního úřadu Petr Hodboď.

Částečně usnadněné to tak budou mít registrované politické strany a sdružení. Podle informací Deníku by ve Hřensku měla kandidovat ODS a SPOZ. Jasno bude ale až 23. listopadu.

„Samozřejmě, že budeme kandidovat. Postavíme se do voleb v plné síle, pravděpodobně se stejnou kandidátkou jako v předchozích volbách,” říká Milan Franc z ODS.

Hřenské volby - den za dnem
9. listopad 2011
- termín pro poskytnutí seznamu registrovaných politických hnutí a stran registračnímu úřadu
23. listopad - poslední den, kdy je možné podat kandidátku do nových voleb
29. listopad - poslední den, kdy je možné přezkoumat kandidátky a případně je doplnit či změnit
29. prosinec - jmenování členů okrskových komisí starostou obce
25. leden 2012 - dodání hlasovacích lístků voličům
26. leden 16 hodin - uzavření stálého seznamu voličů
28. leden od 7 do 22 hodin - konají se opakované volby do obecního zastupitelstva

O tom, zda bude kandidovat současný starosta, není pořád rozhodnuto.

„Ještě nevím, zda se znovu postavím do voleb. Abych pravdu řekl, tak se mi moc nechce. Obzvlášť po těch zkušenostech, které mám,” přemítá Josef Černý, podle nějž budou jednotlivé kandidátky poměrně dost promíchané. Černý se v posledních volbách postavil do čela kandidátky Strany za trvalou prosperitu obou soutěsek. Ta skončila nakonec na druhém místě.

Vítězství si tehdy připsalo sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná. V jejím čele stál Jan Havel. Ten by se měl postavit i do nynějších - lednových voleb.

„Určitě budu kandidovat. Ale zatím netuším, kde. Ještě máme dva týdny, abychom to dali do kupy,” říká Havel.

Loňské podzimní komunální volby zrušil po několika jednáních u soudů několika instancí krajský soud kvůli účelovému sestěhovávání voličů do Hřenska. Spor se dostal dokonce až k Ústavnímu soudu.