Po velké novince v podobě lodiček, které mají možnost si lidé relaxující u Varnsdorfského rybníka opět po mnoha letech zapůjčit od loňského července, letos ve vzkvétajícím rekreačním areálu přibyla další lákadla. „Nechali jsme nainstalovat nový workout/fitness koutek, kde je možné se nejen protáhnout, zacvičit si, ale také si zahrát stolní tenis,“ uvedl varnsdorfský místostarosta Jiří Sucharda.
Další novinkou jsou dva pozinkované pontony s přírodní dřevěnou palubou a nerezovými schůdky. Na těch mají milovníci vodních radovánek možnost si odpočinout, nebo si skočit do vody. „Zhruba hodinu po zprovoznění si ponton užívala řada plavců. Věříme, že se novinky lidem budou líbit,“ doplnil Sucharda s tím, že dovoz zajistila místní společnost Noprosu a o zbytek včetně instalace na vodní hladinu se postarali varnsdorfští dobrovolní hasiči.
Jak se redakce Deníku přesvědčila během červencové návštěvy, pontony jsou opravdu oblíbené. Za příznivého počasí na nich řádilo mnoho větších dětí. Rodiče těch dětí, které ještě plavat neumí, zase oceňují velmi pozvolný vstup do vody ze břehu. Travnatá plocha u písčité pláže nabízí místo k odpočinku, návštěvníci jistě ocení také moderní sprchy nebo mobilní toalety namísto chemických. O hladové a žíznivé krky se v sezoně stará Občerstvení z Trucku varnsdorfského pivovaru Kocour. To nabízí regionální pivo, míchané drinky nebo nealkoholické limonády, smažené i grilované dobroty nebo cukrovinky.
U stánku si lidé také mohou zapůjčit právě lodičky, které jsou k dispozici za 200 korun na hodinu. Na jednu loďku se vejdou maximálně čtyři lidi, vratná kauce činí 500 korun. K dispozici jsou v areálu tři loďky. Lodičky, ale i šlapadla, se však po hladině rybníku proháněly už v devadesátých letech, tato atrakce se tak dočkala obnovy. V zadní části areálu radnice nyní obnovuje také hřiště na plážový volejbal. „Beach hřiště se dokončuje, aktuálně chybí volejbalové sloupky,“ sdělil mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.
Už dříve, v roce 2014, na Mašíňáku vzniklo nové molo a o rok později se obnovy dočkala i okružní stezka pro pěší i cyklisty. Město pak nechalo upravit také pláž a doplnit tabule popisující historii rekreačního rybníku, jeho funkci a místní faunu a flóru.
Rybník vznikl v 60. letech minulého století, v 90. letech ale zpustnul, včetně jeho okolí. Radnici se na jeho obnovu podařilo až v roce 2009 získat dotaci přes 21 milionů. V letech 2008 až 2009 proběhla úplná rekonstrukce vypouštěcího zařízení. Na místě bývalého skákadla vzniklo druhé vypouštěcí zařízení, přestavby se dočkal bezpečnostní přeliv v prostoru u nemocnice, město nechalo odtěžit bahno ze dna rybníka, zatěsnit a spravit hráz z obou stran a upravit odtoková koryta i přítoky do vzdálenosti 50 metrů od rybníka. Rybník tak svému účelu opět slouží od roku 2010, od té doby jej kromě rekreantů nebo milovníků koupání využívají v sezoně především rybáři jako sportovní vodu. Za příznivého počasí v zimním období slouží i jako přírodní bruslařská plocha. V areálu se koná také řada sportovních i kulturních akcí, pro které tu slouží pódium.
Varnsdorfský rybník je rybník nacházející se na jižním okraji Varnsdorfu poblíž hlavní silnice, asi půl kilometru od železniční stanice Dolní Podluží. Napájený je vodou z povodí pravostranného přítoku Mandavy a má rozlohu 8,8 hektaru. Celkem areál tvoří 131 hektarů rekreační plochy. Zamýšlený název Rekreační rybník se neujal, nejvíce se vžilo lidové označení „Mašíňák“, a to podle Josefa Mašína, tehdejšího předsedy národního výboru, který jej nechal v roce 1961 vybudovat, nebo také Rio de Mašíno, tedy Rio.