Nové výběrové řízení nyní připravují úředníci varnsdorfského městského úřadu. Podle starosty Stanislava Horáčka by mělo být hotové do konce roku. Hlavní změna oproti současné smlouvě bude v podobě nájemného. To by nový pronajímatel měl dostávat paušálně.

„Myslíme si, že máme současný způsob dobře nastavený. Chceme ale, aby pronájem nemohl nikdo zpochybňovat,“ vysvětlil Horáček, proč se Varnsdorf rozhodl změnit způsob placení nájemného za radary.

Radnice ho doposud vyplácí formou určité provize, za každý změřený přestupek dostává společnost Water Solar Technology přibližně 300 korun. A právě to se nelíbí ministerstvu vnitra. „Pokud soukromý subjekt provádí vlastní nastavení a údržbu těchto zařízení a zároveň je hmotně zainteresovaný na výsledcích měření, jedná se o porušení zákona o silničním provozu,“ vysvětlil postoj resortu jeho mluvčí Ondřej Krátoška. Vychází přitom z dřívějších rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který podobný způsob pronájmu, jaký nyní využívají ve Varnsdorfu, označil za nezákonný.

Radary pronajaté podle nové smlouvy by se ve Studánce měly objevit na jaře příštího roku. Měřit by měly na stejných místech jako nyní. „U současné smlouvy je jen měsíční výpovědní lhůta,“ doplnil Horáček s tím, že město zároveň uvažuje o zvýšení počtu radarů v ulicích města.

Pořídit chce několik přemístitelných zařízení na hlídání rychlosti řidičů. Pak by je mohla umisťovat na různá problematická místa. Zatím zvažuje, zda si i tyto radary pronajme, či vyhlásí výběrové řízení na jejich koupi.

Lidé si podle starosty stěžují na časté překračování rychlosti tam, kde se nyní neměří – například na Pražské ulici, na ulici Svatopluka Čecha, na Plzeňské nebo Kollárově ulici. Od instalace radarů si radnice slibuje následné zklidnění situace. Stejně jako se to stalo ve Studánce, kde dříve řidiči běžně jezdili rychlostí výrazně překračující povolenou padesátku.

Pronájem současných radarů, které měří rychlost ve Studánce, přidělává starosti městu nejen kvůli možné nezákonnosti. Rozhodovat o ní bude rozhodovat ústecký krajský soud, ke kterému ministerstvo vnitra podalo správní žalobu. Právě na tento rozsudek podle dřívějších prohlášení chtělo vedení Varnsdorfu počkat. Proti způsobu měření se vyhradil také veřejný ochránce práv.

Problematická byla podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS ) i samotná výběrová řízení, na jejichž základě město uzavřelo už třetí nájemní smlouvu na radary. Antimonopolní úřad udělil Varnsdorfu celkem tři pokuty v souhrnné výši 950 tisíc korun. Proti všem sankcím město podalo rozpor. Zabývat se jimi tak bude předseda ÚOHS Petr Rafaj. Pokud se se závěry první instance ztotožní, město se s největší pravděpodobností obrátí na brněnský krajský soud, který takové případy rozhoduje.