O převodu informoval mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. Kostel postavený v novogotickém slohu je jednou z mála dochovaných sakrálních staveb postavených z glazovaných cihel, které jsou typické pro severní Čechy.

„Vzali jsme si stavbu od státu, protože kdybychom tak neučinili, tak kostel spadne, stát s objektem nic nedělal," řekl starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček. „Konkrétní plány nemáme. Budeme teď shánět nějaké dotační prostředky na opravy a hledat smysluplné využití," doplnil.

Statika kostela je podle starosty v pořádku, poničené jsou vnitřky, některá okna jsou rozbitá. Nápad na využití prostor by mohl podle starosty vzejít z diskuse s obyvateli města.

„Budeme mít veřejnou schůzku k tomuto tématu, na které, doufám, padnou nějaké podněty," řekl Horáček. V minulosti se objevily návrhy na využití kostela jako obřadní či koncertní síně.

Červený kostel ve Varnsdorfu.Základní kámen kostela byl položen roku 1904 a vysvěcení se uskutečnilo o rok později. Budovu až do konce druhé světové války využívala německá evangelická církev. Po jejím zániku přešlo vlastnictví na československý stát, který se snažil kostel svěřit tehdejší církvi československé. Její představitelé však 
o památku neměli zájem.

„Kostel postupně chátral, 
a i když byl například v roce 1974 připraven projekt na jeho částečnou rekonstrukci, díky které měl být kostel přestavěn na galerii výtvarného umění 
a koncertní síň, tak i tento záměr se nakonec dokončit nepodařilo," popisuje Ležatka jeho osud.

Vzhledem k nejasným vlastnickým vztahům podalo město Varnsdorf v roce 2006 žalobu na určení vlastnictví památky. Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že kostel připadne České republice.

O záchranu kostela se v posledních letech snažilo třeba občanské sdružení Červený kostel Varnsdorf, které uspořádalo benefiční akci, z jejíhož výtěžku se pokryla novou střechou sakristie.
„Občanské sdružení plánovalo vytvořit z kostela kulturní centrum, byla ovšem vyžadována aktivní pomoc města. Tehdejší zastupitelstvo v roce 2013 převod kostela neschválilo. Ani ministerstvo kultury či Národní památkový ústav neprojevily o kostel zájem," uvedl Ležatka.

Červený kostel později stát opět nabídl městu, které svým usnesením loni v září schválilo bezúplatný převod ve veřejném zájmu. Město Varnsdorf tak získalo zastavěný pozemek o velikosti 433 metrů čtverečních a kulturní památku.