Podle doposud platné směrnice může proběhnout zakázka do 150 tisíc korun jen pouze prostřednictvím poptávek. Podle navržené nové směrnice to bude až do 300 tisíc korun, v případě stavebních zakázek až do půl milionu. Stejně jako doposud může běžnou zakázku do 150 tisíc korun přidělit vedoucí odboru.

Tento limit je také v nové směrnici, od 150 tisíc korun výše bude potřeba ještě navíc sepsat smlouvu o dílo, kterou za město podepíše starosta.

„I těmito částkami jsme hluboce pod požadavky zákona, se kterým je navrhovaná směrnice v souladu. Jsou města, která žádnou směrnici nemají a postupují jen podle zákona. Jiná zase soutěží úplně vše. Soutěže jsou ale časově poměrně dost náročné. Navíc máme špatné zkušenosti se soutěženými firmami," tvrdí starosta města Stanislav Horáček s tím, že u menších zakázek stačí podle jeho názoru poptat například pět firem.

ALESPOŇ TŘI FIRMY

Směrnice požaduje u nejmenších zakázek alespoň tři poptané firmy. Přitom 300 tisíc korun stačí například na nákup osobního auta. Na Děčínsku jsou ale města, kde je taková částka šestinová a například Děčín běžně soutěží i zakázky kolem sta tisíc.

„Je také jednodušší v případě reklamace jednat s místní firmou než se společností z druhého konce republiky," dodává starosta.

V současné době zákon 
o veřejných zakázkách dává u výběrových řízení jako hlavní kritérium cenu, a zakázku tak může získat i firma, se kterou má město špatné zkušenosti.

To by se mělo od letošního podzimu změnit, podle nového zákona o veřejných zakázkách totiž budou moci města vytvářet seznamy nespolehlivých firem. Ty se pak nebudou moci účastnit výběrových řízení.

Další novinkou navrhované směrnice je povinné zveřejňování smluv u zakázek nad 50 tisíc korun, tuto povinnost ale ukládá nový zákon o registru smluv.

OPOZICE JE PROTI

Navrhovaná směrnice se nelíbí třeba opoziční zastupitelce Lence Juricové.

„Předložený nový text má evidentně za cíl ještě více uvolnit ruce pro zcela libovolné a účelové manipulace se zakázkami. Průkazný je už sám princip, kdy se jednotlivé cenově odstupňované hranice zakázek výrazně navyšují až pětinásobně 
a současně se minimalizují opatření, která mají zabezpečit jejich transparentnost a profitabilitu pro město," je přesvědčena Juricová.

Podle jejího názoru město přistoupilo k sepsání poté, kdy se na její podnět začala policie zabývat nákupem dvou aut. To podle jejího názoru neproběhlo transparentně, navíc se obává možné manipulace
 s dokumenty.

Ve čtvrtek bude jasno, zda to zastupitelé schválí.