Radary ve Varnsdorfu patří společnosti Water Solar Technology, která je pronajímá městu. Radnice jí platí za každý naměřený přestupek 300 korun. Právě to je podle ministerstva vnitra i zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka protizákonné. Vyzval proto krajský úřad, aby zasáhl a přiměl Varnsdorf zastavit měření a ke zrušení už zaplacených výzev k uhrazení pokuty. Hejtmanství to ovšem podle úřadu ombudsmanky odmítlo, protože je na každém, zda zaplatí, či nikoliv.
„Argumentace krajského úřadu je absurdní. Pokud bychom to domysleli, tak by úřady mohly jednat nezákonně a nechat na občanovi, jestli se proti tomu ohradí. Pokud ne, byla by tím nezákonnost v pořádku. Takhle ale stát fungovat nemůže,“ kritizoval postoj krajského úřadu Stanislav Křeček.
Zástupce ombudsmanky si zároveň myslí, že je možné zpětně zrušit i zaplacené výzvy k uhrazení pokuty. „Správní řád umožňuje zrušit výzvu, dokud trvají její účinky. V tomto případě účinky výzvy nastávají až okamžikem zaplacení a jsou trvalé, protože snížily majetek plátce. Proto je možné výzvu zrušit zpětně,“ dodal Křeček.
Krajský úřad s takovým pohledem nesouhlasí a považuje některé závěry Křečka za příliš široké až absurdní. Podle tiskové mluvčí hejtmanství Magdaleny Fraňkové se jedná jen o jiný právní názor.
„Krajský úřad Ústeckého kraje nemůže zasahovat do samostatné působnosti města, tedy posuzovat zákonnost uzavřené smlouvy. Nicméně už před rokem městu doporučil, aby s měřením přestalo,“ uvedla Fraňková ke zprávě zástupce ombudsmanky. Ten se ji rozhodl zveřejnit proto, že kraj na jeho výtky nijak nereagoval. Podle hejtmanství ale odpověď na úřad veřejného ochránce práv zamířila.
Podobný názor jako krajský úřad zaujal i Varnsdorf, kterého se zpráva zástupce ombudsmanky nepřímo dotýká. „Vyjádření zástupce ombudsmanky je pouze dalším názorem, kterých jsme za poslední rok slyšeli několik. Město Varnsdorf však vyčká na rozhodnutí soudu,“ reagoval mluvčí radnice Tomáš Secký.
Pro Varnsdorf je vyjádření zástupce ombudsmanky jen dalším v řadě problémů spojených s radary. Ministerstvo vnitra podalo na město správní žalobu pro nezákonnost měření. Opírá se, stejně jako zástupce ombudsmanky, o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. To by mělo být vodítkem pro nižší soudy a správní orgány, jak v podobných případech mají postupovat.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil radnici zatím nepravomocně za pochybení při výběrových řízeních hned tři pokuty v souhrnné výši 950 tisíc korun. Potrestal tak všechna tři výběrová řízení na pronájem radarů, za to poslední dal pokutu 300 tisíc korun. Vedení Varnsdorfu s udělenými sankcemi nesouhlasí a podalo proti nim odpor. Zabývat se jimi tak bude předseda ÚOHS Petr Rafaj. Pokud rozhodne stejně jako první instance, skončí spor nejspíše u soudu.