Hned o dvou výkupech bytů na Kovářské ulici budou ve čtvrtek hlasovat zastupitelé ve Varnsdorfu. Majitelé nabízí radnici garsoniéru a byt 1+1. O podobných nákupech hlasují na zastupitelstvu poměrně pravidelně.

„Většinou jsou to starší lidé, kteří zde bydlí i čtyřicet let. Z Kovářské pak míří rovnou do domu s pečovatelskou službou," říká varnsdorfský místostarosta Josef Hambálek.

Radnice si stanovila pevné ceny, za které byty, které je většinou potřeba rekonstruovat, vykupuje. U garsonky je to třicet tisíc, 1+1 je o deset tisíc dražší. S výkupy bytů v problematické lokalitě začala varnsdorfská radnice před dvěma lety.

„Snažíme se napravovat chyby minulých radnic, které byty prodávaly. Ideální by bylo mít nadpoloviční většinu z přibližně 200 bytů v této lokalitě," přibližuje plány ve výkupech místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek.

Důvod, proč se město do výkupů pustilo, je jasný. Chce mít vliv na to, kdo se do této lokality bude stěhovat. To se městu zatím nedaří. I proto, že většinu bytů vlastní dva dominantní majitelé. S nimi ale zatím o prodeji bytů město nejednalo.

Kovářská ulice je problémovou lokalitou již řadu let. Starousedlíci, kteří zde žijí i mnoho desítek let, si stěžují především na hluk a nepořádek. Ten dělají z valné části noví obyvatelé sídliště žijící především ze sociálních dávek.

O Kovářskou se také opakovaně zajímali hygienici. V domech byly totiž štěnice. Kvůli jejich likvidaci bylo dokonce opakovaně nutné na jeden den všechny domy zcela vyklidit a nechat je napustit plynem. Pro lidi, kteří se neměli po tuto dobu kam uchýlit, byl před domy připraven stan.

Poprvé se štěnice na Kovářské objevily před pěti lety. „Tenkrát jsme byli v kontaktu s majiteli, kteří přislíbili, že provedou desinsekci. U odborné firmy jsem si tehdy ověřila, že v Kovářské ulici opravdu byla," popisovala začátky problémů se štěnicemi na Kovářské před třemi lety tehdejší vedoucí děčínského oddělení epidemiologie krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

Jak je to v Rumburku?

V Rumburku jsou v naprosto odlišné situaci, tam totiž nevlastní byty v problémové lokalitě majitelé jednotlivých bytů, ale celých panelových domů. Tak jako například v ulici SNP, která je se svým okolím nejproblematičtější lokalitou Rumburka.

„O koupi těchto domů jsme neuvažovali. Neumím si ani představit, že by současný majitel těchto tří panelových domů měl zájem o odprodej městu," říká místostarosta Rumburka Alois Kittl.

Hlavním důvodem, proč město o koupi neuvažuje, je finanční náročnost. Ceny panelových domů se totiž pohybují nejméně v milionech korun. Například v Děčíně se ceny takových domů pohybují až mezi deseti a dvaceti miliony korun. Další peníze by navíc město muselo investovat do jejich opravy.

„Rozhodně nejsme v situaci, kdy bychom si mohli takovou investici dovolit," připomíná Kittl ne úplně dobrou situaci Rumburka. Jeho rozpočet v současné době velmi zatěžuje financování chodu Lužické nemocnice.