Budovy patřily akciové společnosti Lumines Temple, která ale skončila v konkurzu. Insolvenční správce je nabídl ke koupi městu.

„Znalecký posudek stanovil cenu pro odkup na 800 tisíc korun. Na tuto částku Varnsdorf nechtěl přistoupit,“ řekl k prodeji bývalé textilní továrny na Západní ulici mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.

Insolvenční správce se následně snažil továrnu prodat někomu jinému, ale žádný zájemce se nenašel. A tak nakonec přistoupil na cenu navrhovanou Varnsdorfem, tedy na 350 tisíc korun.

DLOUHODOBÁ DEVASTACE

Továrna byla více než dvacet let prázdná a chátrala, poslední ranou byl před 12 lety požár, který ji zcela zničil. „Současný majitel se o chátrající objekt nestaral, nevykonával ani základní zabezpečovací práce, které nakonec muselo zařídit město,“ vysvětlil Secký.

Podobně se podařilo Varnsdorfu srazit cenu bývalé ubytovny za kinem Panorama ve stejné ulici. Tu původně nabízel insolvenční správce za 930 tisíc korun, nakonec ji město koupilo za 450 tisíc korun.

„Perličkou je, že ten samý den, 25. května 2006, kdy hasiči likvidovali požár v továrně na Západní, hořela také tato ubytovna,“ přidal zajímavost Tomáš Secký.

Oba koupené domy chce město nechat zbořit. Místo nich by tak mohly být další parky. Obzvláště problematická a hlavně nákladná bude demolice několik desítek metrů vysokého komínu u továrny. Ta totiž stojí v těsném sousedství panelových domů.

Zbořit oba domy by radnice chtěla za přispění dotace určené na demolice. Tedy stejně jako u bývalé ubytovny v Lounské ulici. Její demolice by měla vyjít na necelé dva miliony korun, dotace pokryje přibližně 1,7 milionu. „Pokud půjde vše podle plánu, měla by demolice začít příští týden v pondělí,“ přiblížil Tomáš Secký.

PANELÁK KOUPILI JAKO DRUZÍ

Pro Varnsdorf to není první podobný výkup. Letos na začátku roku byl na prodej panelák na sídlišti na Kovářské, kterého se jeho majitelé chtěli zbavit. „Získali jsme 25 bytů. Sice jsme skončili v dražbě až druzí, vítěz je ale nakonec nekoupil,“ řekl před časem starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

Vítěz možná z dražby odstoupil i proto, že město zakázalo v této lokalitě výplatu některých sociálních dávek a dotyčný by z nich tolik neprofitoval. Koupený dům chce město opravit, požádalo i o dotaci na budování sociálních bytů.

Bývalá dceřiná firma akciovky Lumines Temple, a to Lumines Temple nemovitosti, před časem koupila jeden obytný dům i v sousedním Rumburku. Pronajímá ho několika lidem. „Momentálně o vykoupení město neuvažuje. Pokud by k něčemu takovému došlo, je to na budoucím vedení,“ řekl mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil.

Akciovka Lumines Temple se dostala do problémů loni, kdy na sebe podala návrh na insolvenční řízení. Ve veřejně přístupných dokumentech později insolvenční správkyně Eva Janíková vypočítala, že firma dluží 23 subjektům téměř 40 milionů korun.