Téměř stovka nových parkovacích míst vyroste ve Varnsdorfu. Město tak chce vyřešit jejich akutní nedostatek především na sídlištích.

Jedním z problematických míst, kde chybí parkovací místa, je ulice Karolíny Světlé. V té jsou dva supermarkety, jejich parkoviště mohou lidé ze sousedního sídliště využívat. To by se ale mělo brzy změnit. Jeden z těchto supermarketů plánuje na jaře omezit parkování jen na omezenou dobu tak, aby sloužilo především jeho zákazníkům.

„Podobně uvažuje také druhý supermarket v této lokalitě. Navíc i nový majitel sousední továrny přemýšlí o tom, že už nedovolí parkovat na svých pozemcích. Nám se tak sešly najednou tři problémy,“ vysvětlil starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček, proč se město pustí do budování dalšího parkoviště v této ulici. To bude mít kapacitu 60 míst.

Ale ani to nenahradí prostor, který dnes mohou řidiči využívat u supermarketů. „U jednoho je přibližně stovka míst, u druhého okolo padesáti, u bývalé továrny dalších třicet,“ přiblížil současnou situaci mluvčí radnice Tomáš Secký.

Už dnes je přitom situace na tomto sídlišti, kde žijí přibližně tři tisíce lidí, kritická. Auta stojí na vjezdech na menší parkoviště, kvůli špatně odstaveným vozidlům často nemohou projet popeláři.

Kromě parkoviště uvažuje město také o stavbě parkovacího domu. Podmínkou ale je, aby se mu podařilo získat od kraje pozemek, který dříve sloužil střední škole jako škvárové hřiště. „Nyní si kraj nechává udělat studii, zda by mohl střední školu ze tří objektů sestěhovat do jednoho. Dokud nebude jasno, pozemek nám neodprodají,“ řekl Horáček.

Další možností je zavedení rezidenčního stání, kdy by město povolilo parkování jen určitému počtu aut na jeden byt. To chce vedení Varnsdorfu ještě projednat s bytovým družstvem, které má v této části města ve správě většinu bytů. Možností by bylo i zjednosměrnění ulic, které by uvolnilo další místa.

V celkovém součtu Varnsdorf nedostatek parkovacích míst netrápí. Problematické je ale jejich rozmístění. Chybí na většině sídlišť, řidiči tak často parkují na místech, kde stát nesmějí.

Druhou lokalitou ve Varnsdorfu, kde se rozšíří počet parkovacích míst, bude sídliště na Východní ulici, kde bude možné nově odstavit třicet aut. „Snažíme se to dělat po dohodě s vlastníky domů tak, abychom využili prostranství mezi domy. Samozřejmě to i zde doplňujeme zelení,“ zmínil další výstavbu starosta Stanislav Horáček.

Další parkovací místa vznikla při revitalizaci sídliště na Západní ulici. Tam je dnes podle starosty Horáčka prostoru pro odstavení aut nadbytek.

Oproti minulosti se nestaví rozlehlé vyasfaltované plochy, ale město využívá velké dlaždice umožňující vsakování vody.