Hrádek je populárním vyhlídkovým místem nad městem. V současné době je veřejnosti přístupná pouze vyhlídková věž a výstavní obřadní síň, která se stala oblíbeným místem pro konání svateb.

„Peníze, které jsou v návrhu rozpočtu na opravu Hrádku vyčleněné, by měly pokrýt rekonstrukci prostor restaurace včetně potřebného zázemí. Prostory je však nutné dostavět, vybudovat podlahy, rozvést inženýrské sítě,“ přiblížil letošní záměry mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.
Od vybudování kompletně vybavené restaurace, kterou by měl provozovat nájemce, si Varnsdorf slibuje, že se Hrádek stane ještě větším lákadlem především pro turisty.

VÝLETNÍ MÍSTO

Hrádek byl otevřen v roce 1904 a záhy se stal oblíbeným výletním místem pro lidi z obou stran hranice, která prochází jen několik metrů za budovou. První velkou opravou prošel v roce 1967. Po roce 1989 ale vinou nepovedené privatizace začal chátrat. Snahy o druhou záchranu objektu odstartovaly v roce 2000 založením Nadačního fondu Hrádek – Burgsberg. Samotné opravy začaly o dva roky později.

S rozsáhlejší další etapou rekonstrukce Hrádku začalo město Varnsdorf před dvěma lety, kdy nechalo vybudovat vodovodní a kanalizační přípojky. Tyto stavební práce, které skončily na jaře minulého roku, vyšly na bezmála pět milionů korun a město je uhradilo ze svého rozpočtu. Opravou restaurace včetně jejího zázemí však investice do Hrádku nekončí. „Chybí ještě úprava podloubí, kde by měla být geologická expozice, a venkovní terasy,“ nastínil plány pro příští roky Secký.

Hrádek není jediná památka, do které chce letos Varnsdorf investovat. Plánuje pokračovat v opravách evangelického kostela. V něm by město rádo opravilo dřevěné ochozy. Některé půjde zachránit, některé jsou ale v natolik špatném stavu, že je bude nutné nahradit. 

Ještě před pár lety hrozila Červenému kostelu zkáza. Nikdo se k němu nehlásil, a tak chátral. O jeho záchranu se začalo zasazovat občanské sdružení Červený kostel Varnsdorf. Po letech nejistoty nakonec památku získalo město a pustilo se do oprav. Loni například kostel z červených glazurovaných cihel získal nová vitrážová okna. Dohromady loni město dalo do obnovy kostela více než 3,5 milionu korun.

Podle varnsdorfského místostarosty Josefa Hambálka tím ale opravy jedné z dominant města zdaleka nekončí. „Není to konečná částka. Podobné peníze jako letos bychom do opravy kostela chtěli dávat každý rok,“ řekl před časem Hambálek s tím, že do památky bude potřeba investovat několik desítek milionů korun.

V budoucnu by se z kostela mohlo stát víceúčelové kulturní zařízení. „Dneska už můžeme říct, že vidíme světlo na konci tunelu. Varnsdorfu chybí například větší kulturní prostor. Třeba obřadní síň máme na městském úřadu ve sklepních prostorech, což je nedůstojné,“ nastínil možné využití více než 100 let starého kostela místostarosta Hambálek.