Proti možnému vstupu Krajské zdravotní do nemocnice ve Varnsdorfu se při posledním jednání zastupitelstva jasně vymezili někteří zaměstnanci. „Nevidíme jediný důvod k tomu, aby naši nemocnici převzala KZ, pokud by převzala sousední rumburskou nemocnici. Pokud by do nemocnice měla Krajská zdravotní vstoupit, jsme připraveni jít do stávky,“ řekl fyzioterapeut z varnsdorfského špitálu Miroslav Kraus. Zdravotníci jako hlavní důvod uvádějí obavy z toho, že by následně měli menší výplaty, než mají nyní. Nelíbí se jim ani to, že by je mohla KZ vysílat na výpomoc do jiných svých zařízení.

„Pracovních nabídek pro zdravotníky je spousta v okolních městech i v Německu. Pokud nebude zachován současný stav, přijdete o zaměstnance. My se o práci nebojíme, my si ji najdeme jinde,“ vzkázal Miroslav Kraus.

K převzetí celé nemocnice, do které město v posledních letech investovalo desítky milionů korun a další peníze dal špitál ze svého zisku, je ale daleko. Krajská zdravotní prozatím nabídla Varnsdorfu zřízení několika indikačních ordinací, které by však podle vedení města jen duplikovaly současné ambulance.

Masopust ve Vilémově.
FOTO, VIDEO: Masopust ovládl Vilémov. Stovky maškar se vydaly na obchůzku obcí

V budoucnu by se pak podle plánu KZ mohli lékaři ve Varnsdorfu věnovat jednodenní chirurgii. „Je to stále otevřené téma, jednání s KZ jsme neodmítli, její nabídku jsme vzali na vědomí,“ řekl varnsdorfský starosta Rolan Solloch. Podle místostarosty Jiřího Suchardy by zřízení indikačních ordinací nemělo pro Varnsdorf a nemocnici ekonomicky smysl. „Celé dva roky se jedná pouze o dvou indikačních poradnách, které mají jediný smysl. Velmi těžce konkurovat dvěma ordinacím v nemocnici Varnsdorf,“ řekl Sucharda s tím, že by se takto snížily jejich výkony a zhoršil by se hospodářský výsledek nemocnice. „My máme fungující a prosperující nemocnici, která nikoho nepotřebuje. Jsme bohatá nevěsta, která si může vybírat. Co bude za tři, pět nebo za deset let, to nevíme. O tom se budeme muset bavit,“ dodal místostarosta.

Podle většiny diskutujících je v současné době jedinou možností, jak zajistit poskytování akutní péče v regionu, záchrana Lužické nemocnice v Rumburku. „Vědí to zdravotníci, starostové, ministr zdravotnictví Vojtěch a ví to dokonce premiér této země,“ řekl na jednání zastupitelstva lékař Ivan Sucharda, který pracuje ve varnsdorfské nemocnici 40 let.

Pracovní skupina

V brzké budoucnosti by měla vzniknout pracovní skupina, která by měla určit budoucí vývoj varnsdorfské nemocnice. Podle starosty Rolanda Sollocha by v ní měli zasednout například ředitel nemocnice Václav Jára nebo zástupci radnice. Dohromady by ve skupině mělo pracovat sedm až deset lidí. „Nebráníme se ani tomu, aby v pracovní skupině působili i zástupci ostatních obcí z regionu, protože zajišťuje péči i o jejich občany,“ připomněl starosta.

Otužilci se v neděli koupali v Cimráku v Krásné Lípě.
FOTO: Otužilce v Krásné Lípě nezastavil ani ledový vítr a déšť

Těsně před víkendem přinesla insolvenční správkyně Lužické nemocnice Martina Jinochová Matyášová po dlouhé době dobrou zprávu. Od soboty se podařilo v rumburském špitále znovu zprovoznit chirurgickou ambulanci, která je otevřena 24 hodin denně. Akutní chirurgická i interní lůžka zůstávají nadále uzavřená a záchranná služba tak musí vozit pacienty desítky kilometrů do okolních nemocnic.