Desítky milionů korun putují na Děčínsku každoročně do oprav škol. K rekonstrukcím se města a obce snaží využít především letních prázdnin, kdy stavební práce nezasáhnou do výuky. Stejně tak tomu bylo i ve Varnsdorfu, který během léta do škol investoval 23 miliony korun.

Nejvíce peněz putovalo do školy v Karlově ulici, která prochází generální opravou. Jen letos dá Varnsdorf do této školy 15 milionů korun. „Budova dostane novou fasádu a střechu včetně obnovené věžičky v přední části,“ přiblížil stavební práce na škole mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.

V roce 2020 se ale všechny opravy nestihnou. „Fasáda z přední a boční strany bude hotova příští rok. Energetici plánují dělat nový přívod elektrické energie do školy, což vyžaduje zásah do fasády,“ vysvětlil starosta Varnsdorfu Roland Solloch. Na Základní škole Edisonova pak město nechalo opravit malou tělocvičnu, podlahy v několika třídách, stoupačky a dešťový svod. „Připravuje se také projektová dokumentace na ústřední vytápění. Nové podlahy ve třídách a výmalbu za necelých tři sta tisíc korun dostala ZŠ Východní,“ uvedl Tomáš Secký. Ve škole na náměstí pak mají nové kotle a dveře, které mají nové čtečky otisků prstů.

Doprava, dopravní nehoda, záchranáři. Ilustrační foto
Policisté řešili na silnicích Děčínska třicet tři nehod za týden

Přibližně 900 tisíc korun stály dvě nové učebny ve Střelecké ulici, kde sídlí Biskupské gymnázium Varnsdorf a několik tříd tam využívá i ZŠ Východní. Gymnázium se na financování spolupodílelo. Dalších půl druhého milionu stála rekonstrukce dvou sociálních zařízení v MŠ Pražská. Nové sociální zařízení a podlahovou krytinu ve třídách má také MŠ Křižíkova.

Novou vzduchotechniku dostala kuchyň v MŠ Národní. U ZŠ a MŠ Bratislavská se za půl milionu korun opravuje havárie kanalizace. „Postupně se snažíme naše školy, ať už základní nebo mateřské, zvelebovat,“ dodal Solloch.

Varnsdorf připravuje i další opravy, ta největší se bude týkat školy na Východní ulici. Ta má v nedostatečnou kapacitu, žáci z vyšších ročníků musí dokonce chodit na výuku na Biskupské gymnázium. Varnsdorf proto uvažuje o rozšíření této základní školy. „Naplněnost škol v celém městě je přibližně 80 procent. Takže nemluvíme o tom, že je nedostatek míst ve Varnsdorfu. Je nedostatek míst na této škole,“ řekla místostarostka Ladislava Křížová. Město si nechalo zpracovat dva návrhy rekonstrukce. Než se do ní pustí, nechá si ještě vypracovat demografický průzkum.

Malšovice (v zeleném) porazily doma Boletice 3:0.
FOTO: Dvakrát 11:1! Horní Podluží a Dolní Poustevna si zařádily

Do školství plánují investovat i v jiných městech regionu. Do velké opravy školy se chtějí v Krásné Lípě pustit příští rok na začátku léta, už nyní ale běží přípravné práce. „Chystáme vestavbu do dvora školy. Dole budou šatny a vstupní hala, nad nimi pak učebna přes dvě patra. Ta bude moci posloužit i jako aula nebo setkávací prostor,“ popsal hlavní část rekonstrukce starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Kvůli vestavbě bude nutné vybourat současný vchod, aby bylo možné pro přístavbu postavit základy s dostatečnou nosností. Lípa se do oprav pustí za přispění dotace, která uhradí více než 30 milionů korun, celkové náklady by se měly pohybovat okolo 35 milionů.