Domy u silnice na německý Grossschönau na dohled státní hranici dlouhé roky nepatřily mezi nejoblíbenější. Postupně zde vznikla vyloučená lokalita, do které se sestěhovali problémoví lidé. Po vyhlášení bezdoplatkové zóny se to začalo pomalu měnit. Nyní zde chce Varnsdorf v jednom z domů vybudovat startovací byty.

„V domě na Žitavské ulici jsme koupili v dražbě 25 bytů, další jsme už vlastnili. Po opravě budou určené pro mladé lidi nebo samoživitelky,“ řekl starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

Na rekonstrukci těchto bytů získalo město dotaci osm milionů korun. „Celkové náklady by měly být okolo deseti milionů korun. Dotaci jsme získali na opravu 19 bytů, ostatní budeme dělat z vlastních zdrojů,“ doplnil místostarosta Josef Hambálek. Do jednoho bytu tak půjde přibližně půl milionu korun, což je dvojnásobek toho, za jakou částku je město koupilo.

Historický trh májový 2019 na děčínském zámku
OBRAZEM: Historický trh májový v Děčíně zavedl do doby Černého rytíře

V opravovaném domě jsou většinou garsonky nebo dvoupokojové byty, výjimkou je ten určený pro správce, který má o pokoj víc. „V některých bytech, které opravujeme ze svého, už práce probíhají, dva jsou už hotové. Do konce roku by měl být hotový celý dům,“ přiblížil Horáček harmonogram rekonstrukce paneláku na Žitavské ulici.

Dohromady je ve Varnsdorfu přibližně 3500 bytů. Z toho jich město vlastní 564, tedy sedminu. To je oproti jiným městům výrazně větší podíl. Většina samospráv totiž v 90. letech prodávala byty ve velkém a nyní jim zbyly většinou jen ty, které jsou v domech s pečovatelskou službou nebo byly postaveny jako nové s přispěním nejrůznějších dotací. Jejich podmínky totiž neumožňovaly jejich prodej.

V odkupech chce pokračovat

Varnsdorf za poslední roky vykoupil od soukromých majitelů zpět do vlastnictví města přibližně 40 bytů. Ve zpětných odkupech chce pokračovat i nadále. Jedním z důvodů je i to, že pokud obec byty vlastní, má lepší přehled o tom, kdo se do ní stěhuje a odkud. Může pak například snáze koordinovat terénní sociální práci, pokud je to potřeba. „Připravuje se dotační titul od ministerstva místního rozvoje, který by měl podpořit odkup bytů určených jako startovací,“ řekl starosta Stanislav Horáček s tím, že by město rádo odkoupilo i zbytek bytů na Kovářské a Žitavské.

Avon pochod v Děčíně
OBRAZEM: Děčínem prošel růžový pochod za zdravá prsa

Varnsdorf dostal nabídku na odkup dalšího paneláku s 33 byty. Město přistoupilo i na cenu, kterou majitel požadoval. Nakonec se ale dohodl s jiným investorem, který byl ochoten zaplatit vyšší částku. Dům, ve kterém žijí poslední čtyři rodiny starousedlíků, ale podle Horáčka nový vlastník opravuje. Na koupi zbývajících dvou domů na sídlišti má město také nabídku, ta je ale pro Varnsdorf příliš vysoká.