Moderní, po architektonické stránce zajímavá mateřská škola vyrostla nedaleko sportovní haly. Mateřinka se může pyšnit velkými světlými prostory, které jsou vzhledem k půdorysu budovy naprosto unikátní. Samotné stavební práce trvaly tři roky, další čas byl potřeba na přeložku teplovodu, který původně v místech nové školky vedl. „Museli jsme řešit přeložku horkovodu, šlo o opravdu velkou technickou akci. Potom do toho vstoupila celosvětová pandemie koronaviru, válečný konflikt na Ukrajině a s tím spojený nárůst cen stavebního materiálu, pohonných hmot, inflace. To všechno byly věci, které výstavbu školky komplikovaly a zároveň prodražovaly,“ popisuje peripetie spojené se stavbou nové školky místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda.

Před ústecký krajský soud dorazil v pondělí 4. března obžalovaný majitel společnosti WST Milos Schubert.
Kauza radary: Neměl jsem předem informace o začátku měření, řekl tajemník úřadu

Nová mateřská škola je jednou ze sedmi projektů, na které Varnsdorf získal dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Ta pokryje také většinu způsobilých výdajů, které jsou vyčísleny zhruba na 65 milionů korun z celkové částky přes 100 milionů korun. „Nedostatečné kapacity mateřských škol jsou bolavým místem nejen v Ústeckém kraji. IROP však tento trend obrací. V českých mateřinkách už díky němu vzniklo 10 000 nových míst a přibývají další. Jen v našem kraji získalo 15 projektů na výstavbu, rekonstrukci nebo vybavení mateřských škol podporu 223 milionů korun. Obzvláště důležité jsou pak tyto projekty v sociálně vyloučených lokalitách, kde je dostupnost kvalitního vzdělávání klíčovým faktorem potřebné společenské změny,“ říká Viktor Kruml, ředitel ústecké pobočky Centra pro regionální rozvoj České republiky, které má projekty IROP na starosti a pomáhá příjemcům s jejich administrací.

Stavba mateřské školy ve Varnsdorfu: 

Kromě nových tříd si budou moci děti ze školky na Západní ulici užívat také prostorné zahrady doplněné o herní prvky. Nejrůznější akce, jako jsou třeba divadelní představení pro děti, se pak mohou odehrávat v atriu. „Čeká nás krásná práce v novém prostředí. Budeme se s tím teď chvíli sžívat, ale když vidím tu krásu, tak to nebude problém. Čeká nás také vymýšlení aktivit, které budeme s dětmi dělat, protože tento prostor nabízí různé možnosti,“ dodala s úsměvem ředitelka mateřské školy Veronika Strolená.

Novostavby škol nebo školek jsou nejen na Děčínsku výjimečností. Velká část z nich vznikla v dobách výstavby sídlišť mezi 60. a 80. lety minulého století, výjimkou ale nejsou školní budovy postavené ještě v časech rakousko-uherské monarchie. Dnes se většinou obce a kraje zaměřují především na rekonstrukce nebo dostavby. Jako například Krásná Lípa, která díky dotacím investovala do školy a jejího rozšíření desítky milionů korun, přistavená je také školka v Děčíně na Starém Městě. Větší či menší rekonstrukcí pak prošla většina školních a školkových budov na Děčínsku.

Mohlo by vás také zaujmout: Jste jako Hitler, Putin. Debata o jednacím řádu se v Děčíně zvrhla v útoky

Zdroj: Město Děčín