Někde až o polovinu více než letos zaplatí obyvatelé měst na Děčínsku za svoz odpadu. Většina velkých měst ale ke zdražení poplatku za svoz komunálního odpadu nesáhla a i nadále jej bude dotovat  z městského rozpočtu. Města mohla podle zákona zvýšit poplatek za odpad až na tisíc korun.

Nejvíce si připlatí zřejmě lidé v Benešově nad Ploučnicí. Tamní radnice totiž uvažuje 
o tom, že zvedne poplatek až 
o polovinu.

„Poplatek zvýšit musíme, protože v současné době doplácíme na svoz odpadu přibližně jeden milion korun," říká starostka Benešova Dagmar Tesarčíková. V současné době tu platí lidé 480 korun ročně. Od Nového roku by to mělo být až 720 korun za rok.

„Abychom dosáhli vyrovnané bilance, kterou chceme mít, je nutné platit 60 korun měsíčně. To musí ale schválit zastupitelstvo. Momentálně je to jen návrh," dodala Tesarčíková s tím, že radnice připravuje výběrové řízení na firmu, která se bude o svoz odpadu starat.

Zdražení se nevyhne ani lidem žijícím ve Varnsdorfu. Ti si oproti letošnímu roku připlatí stokorunu, současně zrušili zastupitelé slevy pro zdravotně postižené. Ti měli doposud poloviční slevu na  svoz odpadu.

Přestože se vedení varns-dorfské radnice rozhodlo zvýšit poplatek za svoz odpadu 
o pětinu, bude i nadále muset na svoz doplácet. Skutečné náklady na svoz odpadu na jednoho obyvatele jsou totiž ve Varnsdorfu za rok 780 korun. Lidé budou platit šest set korun ročně.

Další změnou ve Varnsdorfu je možnost rozdělit platbu do čtyř splátek, pokud celková částka přesáhne 2 000 korun. To se týká tří a vícečlenných rodin.

Ilustrační fotoTo lidé v Děčíně si za odpad v příštím roce nepřiplatí.

„Cena zůstává stejná, tedy pět set korun na jednoho obyvatele za rok," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá.

Se stejnou cenou svozu odpadu mohou počítat také například v Rumburku.

„Pokud se nestane nic zásadního, tak nebudeme poplatek za svoz odpadu zvyšovat," říká rumburský starosta Jaroslav Trégr.

V Rumburku doplácí město na svoz ročně přibližně 1,6 milionu korun a oproti jiným městům zde funguje známkový systém, kdy lidé neplatí za každou osobu, ale podle četnosti svozů a velikosti popelnice.

Ve Šluknově podle starostky Evy Džumanové příští rok zdražovat nebudou. Poplatek totiž zvýšili o 120 korun letos.

Také v Jílovém podle tamního starosty Miroslava Kalvase poplatek pro příští rok nezdraží a zůstane na současných 500 korunách.

„Ke konci října jsme za odpady vybrali 2,6 milionu korun. Náklady byly 3,3 milionu," uvedla Petra Drugová 
z jílovské radnice. I ta  ročně dotuje svoz odpadu několika miliony korun.

Kolik musí přisypat na svoz odpadu v České Kamenici nechtěl starosta Martin Hruška prozradit. „Připravujeme výběrové řízení na firmu svážející odpady a nechceme jim dát návod. Chceme totiž srazit cenu co nejníže, abychom dopláceli co nejmenší částku," řekl Hruška s tím, že také v Kamenici budou platit lidé za svoz odpadu stejně jako letos, tedy 500 korun.