Mandavská, Luční a Vyhlídková. Tak se jmenuje trojice nových cyklotras, které nedávno otevřeli ve Varnsdorfu. Dohromady měří téměř dvacet kilometrů. Podobná podpora aktivního sportování je v okrese čím dál častější. Například Děčín před časem vyznačil běžecké trasy na Kvádrberku nebo nordic walkingové trasy na Pastýřské stěně.

Každá ze tří nových cyklotras ve Varnsdorfu je jinak náročná. Všechny jsou značené pomocí tabulek na sloupech veřejného osvětlení. Kromě toho je po městě pět velkých informačních tabulí s mapou tras. Ta nejlehčí, Mandavská, měří pět kilometrů a je značena modrou barvou. Propojuje dvě německá města ležící hned za hranicemi.

„Vede od hraničního přechodu Grosschönau kolem rybníku Kočka a dále převážně malebnými zákoutími řeky Mandavy středem města okolo kina Centrum Panorama k plaveckému bazénu, podél hřiště u sportovní haly až do centra města,“ uvedl mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.

Trasa dále vede kolem zimního a fotbalového stadionu a za rybníkem Valcha se napojuje na cyklostezku do Německa a do Rumburku.

Délkou i náročností prostřední trasa nese poetický název Luční. Vede od cyklostezky v Dolním Podluží k rybníku Mašíňáku, dále k Hraničnímu buku a lesní a luční stezkou ke starému nádraží ve Varnsdorfu. Končí pak u pivovaru Kocour, kde se napojuje opět na stezku do Saska.

Třetí, nejnáročnější trasa je zároveň i nejdelší. Nese název Vyhlídková. To proto, že vede i po místních kopcích.

Osm kilometrů dlouhá trasa zavede cyklisty od Kocoura na městskou dominantu Hrádek nebo na kopec Špičák. U rybníku Kočka se pak napojuje na Mandavskou trasu a vede k hraničnímu přechodu do Grosschönau.

Podporovat zdravý životní styl svých obyvatel se snaží i ostatní města. Například Děčín před dvěma lety vyznačil na Pastýřské stěně čtyři nordic walkingové trasy. Dohromady mají téměř dvacet kilometrů.

„Nordic walking je aktivita vhodná pro téměř všechny věkové i výkonnostní skupiny tempo i náročnost terénu lze přizpůsobit pro seniory, těhotné, maminky po porodu, děti, rekonvalescenty po úrazech, lidem s nadváhou,“ řekla instruktorka nordic walkingu Lenka Lemfeldová, která tratě na Pastýřské stěně vytyčovala.

Kromě chůze s hůlkami si mohou lidé v Děčíně zaběhat také na značených trasách na protějším břehu Labe na Kvádrberku.