Varnsdorf poskočil z loňského pátého místa na první především díky vysokému hodnocení iRatingu, který mimo jiné pracuje se zadlužeností a hospodařením obce. V tom se mohl promítnout nejvyšší počet studentů a učňů v odborných oborech. Těch má správní obvod Varnsdorf nejvíce ze všech obcí s rozšířenou působností v Ústeckém kraji.

„Již nyní disponujeme jednou z největších středních a učňovských škol v regionu a od příštího školního roku bude fungovat také nová soukromá škola, která bude zaměřena čistě na učňovské školství a technické obory. Je to jeden z kroků, kterým se snažíme posunout vzdělávání v kraji na ještě lepší úroveň," okomentoval jeden z důvodů vítězství starosta města Stanislav Horáček.

Naráží tak na založení školy místní firmou TOS, která se zabývá výrobou obráběcích strojů. Jejím největším problémem je nedostatek technicky vzdělaných lidí.

„Založení vlastní školy je součástí naší dlouhodobé strategie, která počítá s tím, že absolventi školy budou v budoucnu tvořit převažující část zaměstnanců firmy. Prioritou je kvalita výuky, která je garantem budoucího úspěšného uplatnění absolventů na trhu práce nebo v dalším studiu na vysokých školách. Z tohoto důvodu TOS Varnsdorf poskytne specialisty na výuku odborných předmětů a zajistí odbornou praxi a výcvik," řekl před časem předseda představenstva TOS Jan Rýdl.

Ke stvrzení vítězství posloužily třetí nejvyšší kapitálové výdaje a čtvrtá nejnižší dluhová služba.

Druhé místo přinesl Chomutovu především přístup radnice, jmenovitě druhý nejlepší výsledek v testu elektronické komunikace živnostenského úřadu, kde se sleduje rychlost, vstřícnost a hlavně kvalita a úplnost odpovědi, a druhý nejvyšší objem dotací z Evropské unie z období 2012-2014 přepočítaný na jednoho obyvatele města. Vstřícnost radnice dokazuje také velký rozsah otevíracích hodin živnostenského úřadu. V tomto kritériu je Chomutov druhý.

Bronzovou příčku obsadil loňský vítěz, Ústí nad Labem. I přes pokles o dvě místa se v Ústí stále dobře podniká a je zde registrováno nejvíce firem v kraji a v podílu podnikajících fyzických osob je Ústí čtvrté. Potěšující je, že při stanovování daně z nemovitosti zvolila radnice tu nejnižší v celém kraji. Nárůst počtu učňů a studentů naznačuje, že potenciálním zaměstnavatelům roste v obvodu dostatek odborně vzdělaných lidí.

„Vyhlášení regionálních výsledků výzkumu Město pro Byznys probíhá v letošním roce v rámci krajských setkání Svazu měst a obcí České republiky. Spolupráce umožňuje otevřeně diskutovat o aktuálních tématech, která se týkají podnikatelů, radnic a obyvatel všech měst a obcí v České republice. Krajské setkání SMO ČR Ústeckého kraje se neslo v duchu seznamování s aktivitami Svazu v legislativě a snahy Svazu o zajištění dostatečné diskuse o tématech, která se jeho členů přímo dotýkají," vysvětluje za pořadatele prestižní ankety Jakub Splavec.

Město pro byznys je srovnávací výzkum, který již sedmým rokem vyhodnocuje podnikatelské prostředí ve všech obcích s rozšířenou působností v České republice a ve všech městských částech hlavního města Prahy.

Cílem projektu je podpora malého a středního podnikání.