Demonstrace není oficiálně ohlášena. Hnutí na ni zve jen na svých internetových stránkách. K zásahu jsou připraveny stovky policistů. Německá policie zpřísnila kontroly na hranicích s Českem.

"Žádné shromáždění oficiálně oznámeno nebylo, ale monitorujeme, jestli do Varnsdorfu nemíří nějací extrémisté," řekla krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Situaci bude na místě monitorovat několik stovek policistů a v případě potřeby bude možné povolat i posily. Saská policie zesílí o víkendu kontroly u hranic s Českem. Zaměří se na německé pravicové extremisty, kteří by mohli podpořit české radikály při demonstracích proti Romům na Šluknovsku.

V regionu v posledních měsících eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy, které tam sestěhovaly realitní kanceláře spekulující s byty. Situace se vyhrotila počátkem srpna, kdy skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak údajně zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku v Rumburku. Minulý týden se na několika místech na severu Čech odehrály protiromsky zaměřené demonstrace, při nichž musela zasahovat i policie.

NA FACEBOOKU SE OBJEVILO:

Červený rámeček s puntíkem je naše shromaždiště. Sejdeme se max. v 16.55. Po oznámení 17. hodiny na věži kostelu se všichni vydáme směrem po červené čáře směrem k ubytovně u Č. kostela. Žluté čáry jsou únikové trasy, kdyby nás těžkooděnci rozdělili, tak se tudy vrátíme na trasu. Každopádně náš cíl je ubytovna (fialový rámeček). Růžové rámečky jsou místa, kde se dá přes den bezpečně zaparkovat. Takže ještě jednou: Až začne kostel zvonit na 17.00, tak se všichni nenápadně ale jistě vydáme směrem přes "koněvku" (ulice Legií) směrem k ubytovně. Pokud se něco stane, tak se po žlutě vyznačených cestách rozprášíte a buďto zase vrátíte na trasu nebo to vezmete jinou cestou.