Lidé nejprve viděli sestřih z tvrdého policejního zákroku při minulých protestech. Poté se přesunuli k místnímu zamčenému úřadu, na nějž zavěsili věneček a státní vlajku. Část protestujících se pak ještě vydala na pochod městem - prošla kolem romských ubytoven, což se místním obyvatelům nelíbilo, k žádným vážným roztržkám tu ale podle policie nedošlo.

Demonstraci opět organizoval Lukáš Kohout, který má jít na deset měsíců do vězení. Poslal ho tam českolipský soud, podle něj Kohout nedodržel pravidla udělené podmínky. Kohout se vzápětí přirovnal k Václavu Havlovi, označil svůj případ za zpolitizovaný a oznámil, že bude žádat o milost prezidenta Václava Klause. Klause přitom před několika dny na jednom ze svých protestů slovně napadl.

Napjatá situace na Šluknovsku má i další dohru. Až čtyřleté tresty hrozí trojici Romů, kteří 8. září zřejmě vyprovokovali potyčku v hospodě ve Šluknově na Děčínsku. Dva muži už byli obviněni a na třetího obvinění čeká na poště. V baru se tehdy kolem půlnoci poprali s trojicí hostů. Jeden z útočníků je ohrožoval nožem a domáhal se výhry z automatu, popsala incident policie.

„Dva z nich měli mít navíc i v červnu co do činění s potyčkou s hosty v jiném šluknovském podniku. Ve hře jsou nyní paragrafy výtržnictví a vydírání,” uvedl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka s tím, že podle míry zavinění hrozí mužům až dvouleté, případně i čtyřletý trest.

S využitím ČTK