Téměř 200 let starý dům v centru Varnsdorfu chátrá. Kvůli jeho havarijnímu stavu bylo nutné muzeum před devíti lety uzavřít.

„Převod jsme jednohlasně odsouhlasili. Důvodů je několik. Kraj má mnohem větší silu při případné rekonstrukci,“ vysvětlil varnsdorfský starosta Stanislav Horáček.

Podle něj se tím také vyřeší rozpor, kdy v městské budově sídlí příspěvková organizace kraje – konkrétně Oblastní muzeum v Děčíně, pod nějž varnsdorfský objekt spadá.

Krajští zastupitelé schválili záměr převodu historického domu do svého majetku již v prosinci. Radní kraje Petr Šmíd potvrdil, že ho hejtmanství chce zrekonstruovat. „Kraj má výrazně lepší finanční možnosti než město a dokáže této historicky cenné budově dát náplň, kterou si zaslouží,“ uvedl Šmíd.

Na vepřové hody se mohou těšit lidé, kteří v sobotu dorazí na Masarykovo náměstí v Děčíně. Ilustrační foto.
KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Město dům kraji věnuje. Jednou z podmínek však je, aby v něm muzeum fungovalo nejméně pět let. „Důležité je, že kraj to chce provozovat jako muzeum. Rozhodně nebude spekulovat s nemovitostmi,“ řekl Horáček.

O opravě muzea se mluví ve Varnsdorfu dlouhé roky. Náklady na ni by se ale pohybovaly v desítkách milionů korun, které si město nemohlo dovolit. Odborníci před uzavřením muzea zjistili vážné napadení nosných konstrukcí památkově chráněného domu dřevomorkou a narušenou statiku. Všechny sbírky se proto musely vystěhovat do varnsdorfské knihovny. Převod muzea na kraj vítá i jednatel Klubu přátel Muzea Varnsdorf Josef Zbihlej.

„Usilovali jsme o to řadu let. Několikrát to vypadalo nadějně, ale vždy to něco zhatilo,“ řekl Josef Zbihlej.

Podle jeho názoru by se muzeum po znovuotevření mělo věnovat především průmyslu. A to nejen textilnímu, ale i chemickému nebo strojírenství.

Varnsdorfské muzeum.
Muzeum ve Varnsdorfu vystaví exponáty venku

„Je potřeba si uvědomit, že Varnsdorf jako město vznikl díky průmyslové revoluci. Nebýt jí, je i dnes malou vesnicí. Proto by rozhodně neměla být v expozici opomíjená,“ nastínil možnou budoucí podobu výstav Zbihlej s tím, že například v roce 1938 bylo ve Varnsdorfu 84 továren nejrůznějšího zaměření.

Podle ředitele Oblastního muzea v Děčíně Vlastimila Pažourka podoba expozice zatím jasná není. „Na koncepci muzea se pracuje již mnoho let. Ale definitivní to stále není. Nosným tématem by měla být historie regionu,“ uvedl Pažourek.

Muzeum bylo ve Varnsdorfu založeno zřejmě na počátku 20. století. O současné budově v Poštovní ulici je první zmínka v roce 1940. Za Rakouska – Uherska v historickém domě sídlil například okresní soud, celníci nebo okresní hejtmanství.

Po druhé světové válce až do roku 1976 fungovalo varnsdorfské muzeum jako městské a roku 1976 se stalo pobočkou Okresního muzea v Děčíně.

Hasiči likvidovali požár chaty v zahrádkářské kolonii ve Varnsdorfu.
FOTO: V zahrádkářské kolonii ve Varnsdorfu hořela chata