Přesně dva a půl milionu korun pošle letos Varnsdorf tamnímu druholigovému klubu na činnost. To se ale nelíbí jedné skupině obyvatel, podle nich je to zbytečný luxus. Podle starosty se ale fotbalisté starají o dobrou pověst města, navíc mají ve svých družstvech několik stovek dětí.
Proti milionové dotaci pro varnsdorfský fotbalový klub vystoupilo především sdružení Iniciativa Varnsdorf 2000, která zaslala všem varnsdorfským zastupitelům dopis. V tom je žádala, aby dotaci z rozpočtu vyškrtli. To se ale nakonec nestalo.

Podle iniciativy jde na podporu fotbalového klubu příliš peněz a její členové to považují, s ohledem na městské finance, za nadstandardní.

„Tyto milionové částky převyšují úhrn finančních příspěvků poskytnutých ostatním sportovním a společenským aktivitám za celé období," píše iniciativa v dopise. Podle dopisu mělo putovat do fotbalu od roku 2008 mnoho desítek milionů korun.

S názorem iniciativy ale nesouhlasí starosta Varnsdorfu.

„Sčítají jablka a hrušky, s takovým názorem se opravdu těžko polemizuje. Sice nám všem poslali dopis, ale na zastupitelstvu pak již nevystoupili," říká Stanislav Horáček
s tím, že i jiná velká města podporují vrcholový sport. To je případ například i Děčína, který každoročně posílá dotaci basketbalistům hrajícím nejvyšší českou soutěž. Podobná situace je ale i na jiných místech Ústeckého kraje. Podle Iniciativy pro Varnsdorf 2000 je ale problematické také to, že město posílá peníze do soukromé společnosti. Místo toho, aby je využilo na zlepšení infrastruktury ve městě a jeho vzhledu.

Do města by tak podle členů iniciativy bylo možné přilákat další turisty.

„Vím, podpora je velkorysá. Ale je potřeba vidět, že klub dělá městu dobrou reklamu 
v dobrém slova smyslu. Na začátku fotbalového jara se uskuteční historicky přímý přenos ze zápasu se Sigmou Olomouc, to bude dvouhodinová obrovská reklama," dodává starosta Horáček s tím, že nechtějí nechávat financování klubu pouze na jednom sponzorovi.

Podle předsedy představenstva FK Varnsdorf by neudělení dotace bylo pro klub problematické.

„Jedná se o patnáct procent našeho rozpočtu. Musíme sehnat na chod klubu sedmnáct milionů korun. Z toho jde jen na mládež pět milionů," přibližuje financování klubu Vlastimil Gabriel.

Jen v mládežnických celcích má přitom Varnsdorf na tři stovky hráčů. Junioři dokonce hrají celostátní ligu juniorů.

„Když se staráme o tolik dětí, tak si nějakou pozornost zasloužíme," dodává Gabriel.

ČÍSLO DNE: 17
Celkový rozpočet varnsdorfského fotbalového klubu dosahuje 17 milionů korun. V tom je zahrnut především rozpočet druholigového mužstva, které je po podzimu na druhé postupové pozici. Téměř třetinu rozpočtu pak spolknou mládežnická mužstva FK Varnsdorf.