Slušným obyvatelům Varnsdorfu dochází trpělivost s nepřizpůsobivými obyvateli. Ti totiž ve městě poslední dobou působí stále více problémů.

Kritici tvrdí, že radnice v tomto směru nic nedělá. Vedení města ale oponuje, že má dost svázané ruce legislativou.

Na 19. srpen se proto ve městě připravuje speciální happening. Za jeho zorganizováním stojí Mladí sociální demokraté v čele s kontroverzním Lukášem Kohoutem.

„Je to akce na obnovení klidu a pořádku ve Varnsdorfu. Konat se bude na náměstí. Čas ještě řešíme, ale mělo by to být asi od osmnácti hodin,“ říká Kohout s tím, že by lidé měli symbolicky vypustit balonky.

„To proto, aby vedení města vědělo, že lidem tu není lhostejné, co se tady děje,“ dodává Kohout.

Radnice ale o narůstajících problémech ví.

„Bereme to vážně,“ říká starosta města Martin Louka. Na stole mu leží petice se sto dvaceti podpisy, ve které lidé žádají radnici o pomoc právě v souvislosti s nepřizpůsobivými obyvateli města. „Vadí jim, že tito lidé ruší noční klid, pouští si hlasitě hudbu, dokonce sprostě nadávají městské policii,“ vypočítává Louka. „Zabýváme se tím problém dnes a denně, je to obtížná situace.“

Podle Kohouta ale městská policie selhává.

„Nepřizpůsobiví si dělají co chtějí, třeba rozrazí hydrant s vodou a ten stříká celý den,“ tvrdí.

Louka to ale vidí jinak.

„Spoustu věcí jim ale nemůžeme zakázat, třeba sedět na chodníku,“ dodává s tím, že legislativa řešení podobných problémů příliš nepodporuje.

Ve Varnsdorfu jsou minimálně dvě problémové lokality. Jedná se o ubytovny, kam se přistěhovali právě nepřizpůsobiví obyvatelé.

Město již proto vymýšlí, jak situaci zlepšit. Uvažuje se dokonce o tom, že se Varnsdorf inspiruje Děčínem a zavede romské asistenty prevence kriminality. Právě tito asistenti působí v problémových lokalitách v Děčíně – a mají velký úspěch. Město Děčín na ně získalo dotaci, což by se Varnsdorfu hodilo také – peníze jsou mimo jiné také to, čeho se městu na boj proti nepřizpůsobivým nedostává.