Ta platí ve Varnsdorfu již od roku 2008 a zakazuje, podobně jako například v Děčíně, v určité dny provozování hlučných strojů jako jsou cirkulárky nebo sekačky na trávu. Nyní se Varnsdorf rozhodl rozsah vyhlášky rozšířit. Vyhlášku ale není možné novelizovat jako například zákon, musí tedy schválit novou. V té by mělo být navíc výrazné omezení ohňostrojů.

„Jako většina vyhlášek, tak i tato vznikla na popud občanů, kteří si stěžovali na tak časté ohňostroje. Ty jsou obzvláště v některých lokalitách tak časté, že je to až neúnosné. Stačí se podívat k sousedům do Německa, kde si to nedovolí jindy než o silvestrovské půlnoci," vysvětluje varnsdorfský místostarosta Josef Hambálek.

V současné době může kdokoliv při dodržení zákonů upravujících odpalování ohňostrojů vypálit petardy kdykoliv v průběhu roku. To se novou vyhláškou změní.

„Podle navrhované vyhlášky to bude možné pouze 31. prosince, 1. ledna a 30. dubna. Pokud bude někdo chtít odpálit ohňostroj v jiných dnech, bude muset požádat radu města o výjimku," dodává Hambálek.

Ohňostroje přitom znepříjemňují život nejen lidem, ale i zvířatům. Těm domácím i divoce žijícím. Veterináři každoročně během oslav ošetří řadu zvířat, která se kvůli stresu z obrovského hluku zranila. Například majitelé psů raději svým miláčkům dávají preventivně léky na uklidnění.

Podobnou vyhlášku přijala řada měst po celé České republice. Některá ale narazila, jako například Cheb. Ten totiž zakázal ohňostroje v historickém centru města s výjimkou akcí pořádaných městem. Taková výjimka se ale nelíbila ministerstvu vnitra, kterému následně dal za pravdu i Ústavní soud.

O možném zákazu ohňostrojů mimo vybrané dny se před časem uvažovalo i v Děčíně. Také tady si lidé poměrně často stěžovali na odpalování ohňostrojů, které pravidelně vrcholí v posledním měsíci roku.

„Chvěje se vám dům až v samotných základech. Stav trvá od posledního listopadu, přibližně do 10. ledna tohoto roku. Den co den, v kteroukoliv denní dobu. Tento stav trvá doposud, i když s menší intenzitou," stěžovala si loni v lednu paní Dlabolová ze Želenic.

Tehdejší vedení radnice bylo nové vyhlášce nakloněné, dokonce ji začalo i zpracovávat. To nové o něčem podobném neuvažuje.

„Zatím se o tom neuvažuje. Aplikujeme v takových případech protihlukovou vyhlášku, která omezuje hlučné činnosti v nočních hodinách," uvedl náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl.

Problematická je vymahatelnost takové vyhlášky. Bylo by totiž nutné chytit dotyčného člověka přímo při odpalování pyrotechniky, případně by na něj museli ukázat svědci. Kromě toho se může stát v případě místního vymezení zákazu, že lidé budou odpalovat ohňostroje v povolených lokalitách, ale hluk bude stejně obtěžovat lidi bydlící v oblasti zákazu.

Zákaz ohňostrojůNovou protihlukovou vyhlášku by měli schvalovat tento týden ve čtvrtek varnsdorfští zastupitelé. Oproti té sedm let staré by měla mít širší záběr – nově by měla výrazně omezit odpalování ohňostrojů a petard.
Pokud zastupitelé návrh rady města schválí, bude možné odpalovat ohňostroje pouze 31. prosince, 1. ledna a 30. dubna. 
V případě, že by chtěl někdo odpálit ohňostroj i v jiný den roku, například na oslavě narozenin nebo svatbě, bude muset požádat o výjimku radu.