Zabránit vzniku dalšího ghetta. O to se snaží Varnsdorf. Proto se na konci prosince pustí do dražby dvou paneláků v Hrnčířské ulici. Jejich vyvolávací cena je téměř 15 milionů korun. Před lety je přitom prodal za pouhých pět milionů. Budovy prodává firma Lumines Temple, která se dostala do exekuce.

Pokud by Varnsdorf ve dražbě uspěl, rozrostl by se jeho bytový fond přibližně o pětinu. V současnosti totiž vlastní přibližně 540 bytů. V každém z dražených domů jich je 51.

To ale podle starosty Varnsdorfu není hlavním důvodem, proč se město chce zúčastnit plánované dražby.

„Ve městě již jednu vyloučenou lokalitu v panelácích máme. Chceme tak zabránit vzniku další,“ připomněl starosta Stanislav Horáček nechvalně známé sídliště v Kovářské ulici.

V případě, že město ve dražbě uspěje, chce domy začít postupně opravovat. Vyvolávací cena jednoho panelového domu je 6,1 a druhého 8,2 milionu korun.

O účasti v dražbě rozhodli tento týden zastupitelé. Na jakou nejvyšší částku je město ochotné jít, ale není jasné. O tom rozhodne rada.

Jednání radních je na rozdíl od zastupitelstev neveřejné a jeho usnesení je zveřejněné s několikadenním odstupem. Zveřejnění částky by město v dražbě znevýhodnilo.

Zastupitelstvem ale záměr účastnit se dražby prošel jen těsně, ruku pro něj zvedlo 11 z 21 zastupitelů. Tedy nejnižší možný počet potřebný pro schválení návrhu. Někteří z nich byli proti.

„Jsem přesvědčená, že předkládaná cena je velmi nadstandardní,“ měla pochybnosti o koupi domů opoziční zastupitelka Lenka Juricová (Republika pro Varnsdorf).

Podle starosty Stanislava Horáčka (ANO) je ale cena nižší, než kdyby se sečetly ceny jednotlivých bytů dohromady. Navíc si město může vybrat, kdo v těchto bytech bude bydlet. Lidem dělajícím potíže by pak město neprodloužilo nájemní smlouvu.

Paneláky prodali varnsdorfští zastupitelé v rámci privatizace bytů před 11 lety. Starosta Horáček ale tehdejšímu vedení města prodej domů nevyčítá.

„Prodávalo se to v dobré víře. Zastupitelé nemohli tušit, co se začne v dalších letech dít se sociálními dávkami,“ uvedl Horáček.

Například byty na Kovářské ulici prodávalo město přímo nájemníkům. Teprve ti to prodali současným majitelům. Právě na tomto sídlišti město začalo se zpětnými výkupy bytů, zatím jich koupilo přibližně patnáct.